Biała herbata - właściwości

Napoje    
ocena

Biała herbata –jest najmniej znaną a jednocześnie prawdziwą arystokracją wśród herbat. W Chinach, skąd pochodzi, w czasach cesarstwa jej zbiory były przeprowadzane niezwykle starannie. Mogły tego dokonywać tylko dziewczęta, którym w trakcie pracy nie pozwalano rozmawiać, ubrane w jedwabne rękawiczki aby nie uszkodzić listków.

Biała herbata - właściwości

sxc.hu

Biała herbata jest tak drogim napojem (od 50 do 100 zł, za 100 g) ponieważ otrzymuje się ją tylko z pączków oraz dwóch listków, z czubka krzewu herbacianego. Częstą praktyką jest ich ochroną przed promieniami słonecznymi aby nie doszło do rozwinięcia przyszłych herbacianych pączków. Potem należy odczekać aż zebrane liście wyschną ale nie za długo, tak aby nie dopuścić do procesu ich fermentacji. Biała herbata jest jedynym rodzajem herbaty, ze wszystkich istniejących na świecie, który podlega tak małej ingerencji ludzi, w procesie dojrzewania. W związku z tym, iż susz powstaje z nierozwiniętych jeszcze pączków więc ma barwę szlachetnego srebra, który w procesie parzenia przybiera kolor biały.

Skład i działanie

- bogactwo witaminy C – dzięki czemu zwiększa odporność
- polifenole, które skutecznie przeciwstawiają się procesowi starzenia organizmu jak również skóry, dlatego dodawana jest do kosmetyków przeciwzmarszczkowych
- flawonoidy - zapobiegają negatywnemu działaniu wolnych rodników (odpowiedzialnych za powstawanie nowotworów)
- poprawia krążenie
- zmniejsza poziom cholesterolu we krwi

Aby nie zniszczyć zbawiennych właściwości białej herbaty należy ją starannie parzyć:
woda nie powinna mieć więcej niż 80 C nie należy przesadzać z ilością suszu (nie tylko ze względu na jego cenę) i ograniczać się do proporcji 1 do 1 (jedna łyżka na jedną filiżankę)
można ją zaparzyć nawet do trzech razy, dzięki czemu możemy otrzymać, inny w smaku i aromacie napar
można pić ją na ciepło jak i zimno (wtedy ma działanie orzeźwiające)

Powoli zyskuje ona coraz większą popularność ze względu na swe lecznicze właściwości (najbogatsze ze wszystkich herbat) a jej ekskluzywność powoduje, iż biała herbata świetnie nadaje się na wyrafinowany prezent.

Pijacie białą herbatę? Czy odczuwacie jej specjalne właściwości?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =