Kawa mrożona, frappe - przepis

Napoje    
ocena

Od lat wiadomo, jak pozytywnie działa na nas kawa. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki tego napoju, dlatego pierwszą rzeczą po przebudzeniu jest zaparzenie aromatycznej i pobudzającej kawy. To ona jest częstym pretekstem do wspólnych spotkań z przyjaciółmi i rodziną, umila nam również czas przy rozmowach.

Kawa mrożona, frappe - przepis

flickr.com

Co jednak zrobić podczas gorącego, letniego dnia gdy nie mamy ochoty na gorącą kawę, a potrzebujemy pobudzenia i orzeźwienia? Grecy świetnie poradzili sobie z tym problemem i wymyślili „frappe”, kawę mrożoną. Żeby się jej napić, nie musimy jednak jechać do Grecji. Przepis jest bardzo prosty, a niezbędne składniki dostępne są w każdym sklepie.
Do zrobienia kawy mrożonej

Będzie potrzebne:

150 ml mleka,
2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej (najlepiej sproszkowanej lub specjalnej do frappe),
100 ml zimnej wody mineralnej,
ok. 8 kostek lodu,
2 łyżeczki cukru (jeśli słodzimy napój).

UWAGA!

Jeśli chcemy trochę urozmaicić frappe, można przelewając ją z shakera użyć sitka tak, by oddzielić lód, a w zamian dodać gałkę lodów waniliowych lub łyżeczkę likieru o ulubionym smaku.

Do przyrządzenia frappe będzie potrzebny nam shaker, ale jeśli nie mamy takiego w domu można w użyć jakiegoś innego szczelnie zamykanego pojemnika. Do shakera wsypujemy kawę rozpuszczalną (jeżeli nie mamy sproszkowanej lub specjalnej do frappe tylko w granulkach, warto wcześniej rozpuścić ją w 3 łyżkach gorącej wody). Następnie wrzucamy lód, wlewamy mleko i wodę oraz cukier do smaku, rozpuszczony wcześniej w odrobinie gorącej wody. Gdy już mamy wszystkie składniki w środku, zamykamy shaker i potrząsamy nim przez około minutę tak, aby wszystkie składniki dokładnie się wymieszały, a kawa schłodziła i spieniła. Gotową mieszankę przelewamy do wysokiej szklanki, wkładamy słomkę i już możemy delektować się chłodną i orzeźwiającą frappe.

Znacie inne sposoby na przyrządzenie frappe? Podzielcie się nimi w komentarzach.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =