Rodzaje herbaty

Napoje    
ocena

Herbata zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem spożywanych przez nas płynów. Wyprzedza ją jedynie woda. Picie herbaty w tak dużych ilościach jest w pełni uzasadnione. Ma ona działanie lecznicze i korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Herbata to trunek bardzo popularnym w Polsce. Na naszym rynku dostępna jest cała gama herbat białych, czerwonych, zielonych i czarnych. Najlepsze właściwości ma herbata liściasta. Pijemy ją, ale rzadko zastanawiamy się nad jej działaniem.

Rodzaje herbaty

sxc.hu

Zielona herbata

Najbardziej zdrowa jest zielona herbata, co nie znaczy, że nie powinniśmy doceniać pozostałych rodzajów herbaty. Zielona herbata korzystnie wpływa na układ krążenia, pozwala ustabilizować ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko zawału serca. Zawiera antyoksydanty – przeciwutleniacze, które chronią nasze komórki przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników.

Biała herbata

Biała herbata ma działanie pobudzające i orzeźwiające. Plantacje tej herbaty znajdują się wyłącznie w Chinach i na Sri Lance. Dzięki niej nasze komórki są lepiej dotlenione, a reakcja chemiczna z elastazą – enzymem, który niszczy elastynę w skórze, zostaje zahamowana. Dlatego biała herbata uznawana jest za napój młodości.

Czarna herbata

Ten najbardziej popularny rodzaj herbaty na świecie zawiera antyoksydanty, chroniące nasze komórki przed uszkodzeniem. Jej picie korzystnie wpływa na serce i budowę arterii, przez które krew płynie w stronę serca. Czarna herbata hamuje rozwój komórek rakowych. Ekstrakt z niej jest dodawany do wielu kosmetyków, spowalniających proces starzenia. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi. Zawiera także fluor, który zabezpiecza zęby przed psuciem.

Czerwona herbata

Czerwona herbata nie zawiera kofeiny, dzięki czemu wpływa kojąco na ośrodkowy układ nerwowy. Zawarty w niej magnez jest potrzebny do jego prawidłowej pracy. Przy jej pomocy można poradzić sobie z kolką i skurczami żołądka u niemowlaków oraz bólem brzucha. Obniża apetyt i poprawia przemianę materii, przez co chętnie stosują ją osoby, które chcą schudnąć. Ponieważ nie zawiera kwasu szczawiowego, mogą ją pić osoby z kamieniami nerkowymi. Czerwona herbata zwiększa absorpcję żelaza przez organizm oraz jest przydatna w walce z depresją i stresem. Dzięki wysokiej zawartości wapnia i fluoru wzmacnia także szkliwo zębów.

Jaki rodzaj herbaty pijecie najczęściej? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =