Sok z winogron - przepis

Napoje    
ocena

Sok z winogron nie jest może najpopularniejszym sokiem, jednak warto w sezonie trochę tych owoców przeznaczyć na zrobienie soku na zimę. Sok z winogron pachnie i smakuje latem – zostawmy sobie trochę tego lata, zamkniętego w butelce, na zimowe i jesienne długie wieczory. Nie wolno z nim przesadzać, ponieważ może powodować niedobory żelaza, jednak niewielkie ilości na pewno nikomu nie zaszkodzą.

Sok z winogron - przepis

photoxpress.com

Do zrobienia soku z winogron potrzebujemy oczywiście owoców. Bardziej popularne są ciemne, czarne winogrona. Sok jednak możemy zrobić również z tych białych, a także mieszanych winogron. Zależnie od tego, jak słodkie mamy winogrona, owoce zasypujemy cukrem. Popularną i polecaną proporcją jest 10 dag cukru na 2 kilogramy owoców, jednak aby ta proporcja miała sens, owoce muszą być słodziutkie. W przypadku kwaśnawych musimy dodać więcej cukru. Owoce do soku można zmiksować, ale można też zrobić sok z całych.

Winogrona z cukrem zalewamy odrobiną wodą (przy dnie) i gotujemy. Gdy zaczną pękać i puszczać sok, zlewamy go do innego naczynia i gotujemy sam miąższ. Ponownie zlewamy sok i ewentualnie jeszcze trochę słodzimy. Sok ostatni raz przelewamy przez sitko lub płótno do butelek. Zakręcamy i odstawiamy do ostygnięcia i na zimę.

Aby być pewnym, że butelki przetrzymają zimę, najlepiej je spasteryzować. Podobno najlepiej pasteryzuje się soki w temperaturze 75 stopni Celsjusza.

Sokiem z winogron nasze prababcie leczyły choroby układu pokarmowego, zaparcia, a także, co ciekawe, skaleczenia i inne ranki. Właściwości winogron korzystnie wpływają na skórę (stąd kremy, balsamy i szampony winogronowe), układ nerwowy, nerki, wątrobę i inne narządy wewnętrzne. Winogrona zawierają dużo witamin: B, C, D, E i PP oraz mikroelementów, dzięki czemu zwiększają odporność organizmu.

Czy znacie lepszy przepis na sok z winogron? Podajcie nam go w komentarzu.

OCENA
3.44
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =