Sok z wiśni - przepis

Napoje    
ocena

Wiśnie są bardzo popularnymi owocami, jeśli nie najpopularniejszymi, jeśli chodzi o przetwory na zimę. Co można zrobić z wiśni? Oczywiście dżem. Następnym pomysłem jest sok wiśniowy. Kolejnym – alkohol czyli domowa wiśniówka. Dziś zaproponuję sok wiśniowy, który zimą możemy dodawać do deserów, herbat, wody. Oczywiście sok z wiśni każda pani domu zrobi inaczej, więc przepis, który zaproponuję, nie jest dogmatyczny – jest tylko jedną z możliwych opcji.

Sok z wiśni - przepis

sxc.hu

Proporcją, która jest dość sprawdzona, jest 10 dag cukru na każdy kilogram wiśni. Wiśnie oczywiście zawsze, do każdego właściwie przepisu, musimy wydrylować, czyli pozbawić pestek. Następnie wiśnie słodzimy i odstawiamy do przegryzienia z cukrem. Powinny poczekać kilka godzin, aby puściły sok, żeby cukier wsiąkł w owoce. Można zrobić z nich mus – zmiksować je w blenderze, ale nie jest to konieczne, a nawet mało popularne.

Do wiśni opcjonalnie dodajemy wodę. Jest to uzależnione od tego, jak gęsty chcemy mieć sok – czy ma to być sok, czy może raczej gęsty syrop wiśniowy. Jeśli zblenderowaliśmy wiśnie, wystarczy gotować je z wodą przez pół godziny, owoce całe nieco dłużej, do godziny. Następnie chłodzimy sok i przelewamy do butelek, które trzeba szczelnie zamknąć. Sok zrobiony z takiej proporcji cukru i owoców jest raczej kwaśny.

Słodszą wersję, ale również bardzo wiśniową, uzyskamy z proporcji 1 kg cukru na 2 kilogramy wiśni. Jeśli chcemy uzyskać ostry, korzenny posmak w soku wiśniowym, zostawmy kilka niewydrylowanych wisienek. Pestki lub dodatek migdałów wyostrzą smak soku.

Sok z wiśni, poza walorami smakowymi, jest bardzo zdrowy. Naukowcy odkryli jego zbawienny wpływ na sen oraz organizm po wysiłku. Dzięki niemu szybciej się regenerujemy, śpimy mocniej i dłużej, ponieważ podnosi poziom hormonu, który odpowiada za jakość i długość snu, mamy lepsze samopoczucie i nastrój. Jak widać – na zimę sok z wiśni jest jak znalazł. A już sok z wiśni połączony z czekoladowym puddingiem na pewno sprawi, że nasze samopoczucie, pomimo zimy, będzie bardzo dobre.

Czy znacie inny przepis na sok z wiśni? Podajcie nam go w komentarzu.

OCENA
4.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =