Wpływ kawy na zdrowie

Napoje    
ocena

Na całym świecie uczeni w dziedzinie zdrowia spierają się nad wpływem kawy na ludzki organizm. Pomimo wielu wiarygodnych testów, zewsząd napływają doniesienia o jej pozytywnym jak i negatywnym działaniu. Od natłoku tych informacji można się pogubić.

Wpływ kawy na zdrowie

sxc.hu

Nie od dzisiaj wiadomo, że mała czarna o poranku potrafi podnieść na nogi nawet najbardziej zaspanego człowieka. Choć zdarzają się wyjątki od reguły, u niektórych kawa wywołuje wręcz odwrotne działanie - zamiast pobudzenie, większą senność. Kofeina w niej zawarta działa blokująco na odpowiedzialne za przekazywanie informacji o potrzebie snu receptory znajdujące się w naszym mózgu. Przyśpiesza akcję serca podnosząc ciśnienie krwi a to z kolei sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony, łatwiej nam się skoncentrować, znika zmęczenie psychiczne i fizyczne.

Zapobiega i zmniejsza skutki ataków alergii poprzez redukcję wydzielania histaminy. Przyśpiesza metabolizm, co pozytywnie wpływa na nasz układ trawienny. Dzięki właściwościom moczopędnym, oczyszcza organizm z trujących toksyn, dlatego też po wypiciu każdej filiżanki kawy należy wypić jedną szklankę wody dla wyregulowania poziomu gospodarki wodnej. Do tego zawiera w sobie antyoksydanty, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Kawa zwiększa wydzielanie hormonu m.in. dopaminy i adrenaliny, stąd poprawa nastroju po jej spożyciu.

czy kawa jest zdrowasxc.hu

W takim razie samo nasuwa się pytanie: spożywać ten napój czy zupełnie wyeliminować go z naszej diety? Każdy powinien indywidualnie odpowiedzieć sobie na to pytanie. Prawdą jest, że kawa spożywana z umiarem, ma pozytywne właściwości. Tylko co to jest umiar? Ilość spożywanej dziennie kofeiny nie powinna przekraczać 600 mg na dobę dla zdrowej osoby dorosłej. Dawka ta równa jest ok. 4 – 6 filiżanek. Po przekroczeniu, zaczynają się pojawiać oznaki przedawkowania – nudności, wymioty, osłabienie. W skrajnych przypadkach może wystąpić porażenie ośrodka oddechowego. Dawka śmiertelna to 10 g.

Zatem, rozkoszując się wspaniałym smakiem i aromatem porannej kawy, nie zapominajmy o naszym zdrowiu.

czy kawa szkodzisxc.hu

UWAGA!

Ale uwaga! Nie wszyscy mogą pić kawę. Choć mająca wiele pozytywnych cech, może nam przysporzyć kłopotów. Osoby z nadciśnieniem, z problemami żołądkowymi czy zaburzeniami psychicznymi powinny szczególnie na nią uważać. Choć brak twardych dowodów na wpływ picia kawy u kobiet ciężarnych, lekarze profilaktycznie zalecają odstawienie tego napoju na ten okres. Rzadko się o tym wspomina, ale kawa powoduje żółknięcie zębów.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =