Zielona herbata - właściwości

Napoje    
ocena

Zielona herbata jest coraz bardziej popularna w Polsce, chociaż daleko jej do popularności czarnej herbaty. Wielka to szkoda gdyż jej pozytywne wpływ na nasze zdrowie jest ogromny. Wystarczy, że jej listki pełne są witamin z grupy B, E oraz C, jak również minerałów.

Zielona herbata - właściwości

photoxpress.com

Jedyny problem, jaki wiąże się ze spożyciem zielonej herbaty, to jej parzenie. Niewłaściwe przeprowadzone niszczy lecznicze jej efekty poprzez zabicie odżywczych składników.

Zasady parzenia zielonej herbaty:

1. Nigdy nie należy zalewać listków gorącą wodą. Należy odczekać, około 10 minut, aż woda w czajniku ostygnie, z temperatury 100 stopni do około 70.

2. Liście powinniśmy parzyć w specjalnym, metalowym imbryczku. Powinno to trwać około 3 do 5 minut.

3. Gdy napar jest już zaparzony to przystępujemy do starannego procesu odcedzania liści. Dobrym rozwiązaniem jest specjalny kubeczek, dostępny w sklepach, który posiada specjalne sitko. Dzięki temu można pić herbatę od razu, bez żmudnego oddzielania liści od naparu.

4. Idealna w smaku herbata uzyskiwana jest dopiero z kolejnego parzenia tych samych liści. Jak mówi chińska mądrość – tylko biedacy piją pierwszy, przygotowany przez nich, herbaciany napar.

Jaka działa na organizm zielona herbata:

- wspomaga koncentrację i pamięć, niweluje uczucie senności, pobudza pracę mózgu
- przyspiesza przemianę materii przez co wspomaga odchudzanie
- koi nerwy i wycisza wewnętrzne napięcia
- zawiera przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki, powodujące nowotwory
- działa oczyszczająco na organizm usuwając toksyny
- działa odkażająco i przeciwbakteryjnie, szczególnie na jamę ustną
- obniża nadciśnienie, co skutecznie przyczynia się do zapobiegnięcia zawałom i udarom

UWAGA!

Najpopularniejsze odmiany zielonych herbat: - Gunpowder – już sama nazwa (proch strzelniczy) działa pobudzająco. Wyglądem przypomina proch właśnie, gdyż ma formę kuleczek. Jest niezwykle mocna i aromatyczna. - Jade arrow - iście arystokratyczna herbata, już sama nazwa „nefrytowe strzałki” sugeruje klasę i wyrafinowanie, świadczyć może o tym cena – sięgająca 80 zł za 100 gr suszu. Wiąże się to z faktem, iż zbieranie jej liści ma miejsce tylko przez kilka dni, raz do roku. - Genmaicha – nazwa nieco tajemnicza, dająca obietnicę ciekawych doznań smakowych. Smak herbaty jest zaiste niezwykły, gdyż przypomina orzecha, a zasługa to dodawanego w traci produkcji ziaren prażonego ryżu.

Pijacie zieloną herbatę? Czy odczuwacie jej specjalne właściwości?

OCENA
4.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =