Aranżacja ogrodu - zasady

Ogród    
ocena

Dekalog aranżacji ogrodowych to 10 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy ogrodnik. Niezależnie od stylu w jakim założony jest nasz ogród, może on nas cieszyć swoim wyglądem przez cały rok. Najważniejsze, aby rośliny były ładnie skomponowane i dobrze dobrane. Pamiętajmy, że nie tylko znajomość gatunków oraz ich wymagań, ale również perfekcja w ich kompozycji zapewni nam pożądany efekt.

Aranżacja ogrodu - zasady

photoxpress.com

Poniższe zasady zdecydowanie ułatwią pracę każdemu ogrodnikowi (tym z wieloletnim doświadczeniem, jak i tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją zieloną praktykę).

 1. Krok pierwszy

  Obserwujmy okoliczną przyrodę. To właśnie w niej odnajdziemy najlepsze wzory. Dobierając rośliny, które pochodzą ze środowiska zbliżonego do tego, które występuje w naszym otoczeniu, mamy pewność, że z łatwością się one zaaklimatyzują i bujnie wyrosną.

 2. Krok drugi

  Określmy jakie dokładnie środowisko chcemy stworzyć. Powinniśmy dobierać takie gatunki, które sprawiają że ogród wygląda naturalnie. Najlepiej gdyby swym wyglądem nawiązywał do tego, co dzieje się w jego otoczeniu. Np. jeżeli w pobliżu swojej działki mamy las, to koniecznie w nasadzeniach umieśćmy paprocie, parzydło leśne oraz konwalie majowe.

 3. Krok trzeci

  Rośliny dobieramy do warunków panujących w naszym ogrodzie. Podczas zakupu roślin, zawsze sprawdzajmy z jakich krajów one pochodzą oraz jakie mają wymagania klimatyczno-glebowe i czy są one zbliżone do tych, które oferuje nasz ogród.

 4. Krok czwarty

  Rośliny sadzimy tak, aby wzajemnie się uzupełniały. Efekt taki uzyskujemy zestawiając ze sobą gatunki o odmiennych pokrojach, wymaganiach świetlnych oraz sile wzrostu. Rośliny, które są ze sobą optymalnie zestawione, niemal w całości pokrywają podłoże i tworzą spójny wielopiętrowy układ.

 5. Krok piąty

  Nie eksponujmy każdej z posadzonych roślin. Rzadko w warunkach naturalnych spotykamy rośliny rosnące pojedynczo, zazwyczaj typowe jest występowanie jednocześnie wielu gatunków. Rośliny powinny się uzupełniać i poprzez sąsiedztwo nabierać kształtów.

 6. Krok szósty

  Nie sadźmy zbyt wielu gatunków. Pamiętajmy, że nadmiar stwarza chaos. Jeżeli zminimalizujemy ilość elementów kompozycji, wówczas będziemy mogli skupić się na dopracowaniem szczegółów. Najlepszym przykładem, że mniej znaczy więcej są ascetyczne ogrody japońskie.

 7. Krok siódmy

  Nie należy obsadzać ogrodu jedynie drzewami i krzewami zimozielonymi iglastymi. W nasadzeniach ogrodowych bardzo ważny jest element różnorodności. Nie należy skupić się jedynie na ilości, należy również wziąć pod uwagę bogactwo form. Ważne jest aby, skupiać razem drzewa, krzewy oraz uzupełniające je byliny.

 8. Krok ósmy

  Zwracajmy uwagę na charakter roślin. Umieszczając konkretną roślinę w naszym ogrodzie zwróćmy uwagę na osiągane przez nią rozmiary, jakiej wielkości ma liście, jaka jest barwa jej kwiatów, czy można ją formować itp.

 9. Krok dziewiąty

  Zachowajmy umiar podczas wyboru roślin posiadających barwne liście. W tym przypadku należy unikać agresywnych zestawień. Rośliny o barwnych liściach umieszczamy na rabatach o podobnym ogólnym ubarwieniu lub w miejscach, gdzie zostaną one odpowiednio wyeksponowane np. poprzez zastosowanie odpowiedniej kompozycji architektonicznej lub tła.

 10. Krok dziesiąty

  Zawsze dbajmy o kolorystykę podczas doboru roślin. Pamiętajmy, że dużo łatwiej będzie nam zestawić barwy pastelowe, aniżeli te czyste i intensywne. Z praktycznego punktu widzenia, dużo bardziej atrakcyjne są ogrody, które powstały na bazie bieli, która doskonale harmonizuje z zielenią oraz łagodzi kontrasty i idealnie podkreśla inne znajdujące się w pobliżu barwy. Pamiętajmy o istniejących kanonach piękna, do których warto się zastosować: unikamy zestawień żółtego, pomarańczowego oraz czerwonego z różem. Kolory te możemy jednak spokojnie łączyć z błękitem i fioletem, czerwień najlepiej sprawdza się w połączeniu z czystą zielenią.

W jakim stylu chcecie urządzić swój ogród? Co Was przekonuje do takiej aranżacji?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =