Budowa skalniaka – błędy

Ogród    
ocena

Ogródki skalne nadają naszym ogrodom bardzo oryginalny wygląd. Jednak błędy, które często popełniamy podczas ich zakładania, mogą całkowicie zniweczyć pożądany efekt. Poniżej wymienię najczęściej popełniane błędy oraz sposób ich uniknięcia.

Budowa skalniaka – błędy

sxc.hu

Po pierwsze, stworzenie ogródka, który nie przypomina swym wyglądem naturalnej górskiej przyrody. Pamiętajmy, że tak naprawdę wzniesienie obłożone kamieniami oraz obsadzone przypadkowymi rośliny ma niewiele wspólnego z ogrodem skalnym.

Nieusunięcie chwastów przed wymodelowaniem wzniesienia, jak również po tym powoduje, iż cała nasza praca idzie na marne, nawet jeżeli przeoczymy tylko kilka kłączy. Po okresie dwóch lub trzech lat, skalniak pomiędzy kamieniami roślinami przerośnie nam chwastami tak, że nie sposób będzie je wypielić.

skalniakFot. Barbara Machalska


Pamiętajmy również, aby nie przenawozić podłoża. Jeżeli przesadzimy z tym zabiegiem, wówczas roślinki, które w naturalnych warunkach tworzą małe kopczyki, zmienią swój naturalny wygląd, stają się przerośnięte i masowe oraz tracą swój urok.

Nie należy również układać kamienie na sztorc. Przede wszystkim wygląda to bardzo nieatrakcyjnie oraz nie zapewni odpowiedniej stateczności naszej skarpie.

Nie umieszczamy kamienie na zboczu pojedynczo lub przypadkowo. Taki błąd podczas zakładania skalniaka, może się zakończyć obsuwaniem skałek po obmyciu ich wodą. W konsekwencji rośliny pozbawiane są korzystnego siedliska i szybko obumierają.

Unikajmy stosowania betonu jako spoiwa. Jest to nienaturalne i bardzo brzydko wygląda.

Jedną z głównych zasad podczas zakładania ogrodu skalnego jest łączenie ze sobą kamieni o podobnym pochodzeniu. Nie powinniśmy zatem komponować ze sobą wapienia i granitu. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością konkretnego materiału, to postarajmy się chociaż, aby kamienie były do siebie zbliżone kolorystycznie.

Kolejnym popełnianym często błędem jest pomijanie wymagań gatunków, które ze sobą łączymy. Większość roślin skalnych wymaga stanowiska dobrze nasłonecznionego o niewielkiej wilgotności podłoża, jednak nie wszystkie! Dlatego też przed posadzeniem dowiedzmy się czegoś więcej na temat wybranych przez nas gatunków (informacje możemy znaleźć w Internecie lub w specjalistycznych poradnikach ogrodniczych).  Poza odpowiednim nasłonecznieniem, ważny jest również odpowiedni odczyn gleby. Źle dobrane pH powoduje, że roślinki mogą się nieodpowiednio rozwijać i obumierać. Najlepiej utrzymywać odczyn obojętny lub delikatnie zasadowy. Unikajmy pH kwaśnego.

Podczas sadzenia, zadbajmy, aby rośliny nie rosły zbyt blisko siebie. Gatunki przeznaczone do ogrodów skalnych, bardzo szybko się rozrastają, tworząc przy tym okazałe kępy, poduszki oraz darnie. Umieszczone zbyt blisko siebie mogą wzajemnie się „podduszac” i niszczyć.

Bardzo ważnym zabiegiem podczas utrzymywania skalniaka jest jego odpowiednia pielęgnacja (polecam podręczniki o pielęgnowaniu ogrodu skalnego). Rośliny należy systematycznie zraszać, odchwaszczać oraz okrywać na zimę. Są to zabiegi, bez których nasz ogród skalny nie będzie istniał.

Jak duży macie ogród? W którym miejscu planujecie skalniak?

OCENA
2.11
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =