Choroby trawnika - zwalczanie

Ogród    
ocena

Głównym czynnikiem, który obniża elastyczny wygląd trawnika są liczne choroby wywoływane przez grzyby. Problemy te związane są z typem trawnika. Darnie koszone raz lub dwa razy do roku, nienawożone prawie wcale nie chorują, jednak nie posiadają również żadnych walorów dekoracyjnych.

Choroby trawnika - zwalczanie

Fot. Barbara Machalska

Wraz z częstotliwością koszenia i nawożenia poprawiamy wygląd trawników, ale jednocześnie zwiększamy ryzyko pojawienia się chorób, zwłaszcza jeżeli popełniamy błędy podczas pielęgnacji. Występowanie chorób jest sygnalizowane przez różnorakie objawy: plamy na darni, smugi, pierścienie, zahamowania wzrostu,  placowe wypadanie trawy, zmiana zabarwienia źdźbeł itp. Jeżeli rozpoznamy objawy to dużo łatwiej będzie nam zdiagnozować chorobę i ją wyleczyć. Oto kilka najczęściej pojawiających się chorób trawnika, ich objawy oraz metody zwalczania.

Czarcie kręgi
Objawy to pojawiające się na murawie ciemnozielone kręgi. W okresie letnim i jesiennym wyrastają na nich skupiska owocników grzybów. Chorobę tę zwalczamy poprzez zerwanie owocników i zakopanie ich. Regularnie wykonujemy również zabiegi uprawowe. Skupmy się głównie na systematycznym napowietrzaniu darni. Dobrze jest również podlewać trawnik roztworem zawierającym karbendazym lub triforynę oraz regularne nawożenie siarczanem amonowym.

Czerwona nitkowatość traw
Choroba ta objawia się poprzez ogniska obumierającej trawy. Zazwyczaj mają one średnicę około 1 metra. Na ich powierzchni pojawiają się czerwone, różowe lub słomiaste owocniki grzybni. Choroba ta występuje najczęściej w okresie jesiennym. Zwalczanie: kiedy zauważymy pojawienie się pierwszych objawów choroby, należy podląc trawę roztworem zawierającym karbendazym, triforynę oraz dichlorofen. Ponadto należy również spulchnić i napowietrzyć glebę. Stosujemy również umiarkowane nawożenie z umiarkowaną dawką azotu. W okresie wiosennym i jesiennym  murawę należy zasilać azotem  w postaci siarczanu amonowego. Nawozy, których skład opiera się głównie na bazie azotu stosujemy jedynie w okresie wiosennym.

Pleśń śniegowa
Duże, nieregularne powierzchnie zwiędłej trawy, pokryte białym lub różowym nalotem grzybni to objaw pleśni śniegowej. Najlepiej widać to po ustąpieniu śniegu jak również podczas wilgotnej pogody. Najbardziej sprzyjające warunki do pojawienia się infekcji to źle osuszona gleba i stanowiska zacienione. Ryzyko porażenia tym patogenem, zmniejszy późne oraz krótkie jesienne koszenie. Wiosną powinniśmy osuszyć, nawieść i napowietrzyć nasz trawnik, przyda się również odpowiedni drenaż. Ponadto sposoby zwalczania są dokładnie takie same jak w przypadku czerwonej nitkowatości. Unikajmy również nadmiernego nawożenia azotem.

Porosty
Objawami są plechowate organizmy podobne do liści. Mają zielonoszarą barwę, podczas wilgotnej pogody szarozielony lub brunatny podczas suszy. Rozrastają się wokół kępek trawy, przez co konkurują z nią o składniki pokarmowe znajdujące się w podłożu. W konsekwencji trawa obumiera. Przede wszystkim powinniśmy je mechanicznie usunąć, a miejsce ich występowania potraktować środkiem zawierającym dihydrogen oraz triforynę. Pamiętajmy aby regularnie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, w szczególności aerację, osuszanie oraz nawożenie.

Czy macie jakieś problemy z Waszym trawnikiem? Jak sobie z nimi radzicie?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =