Ciemierniki - uprawa, wymagania

Ogród    
ocena

By ogród był atrakcyjny zimą warto posadzić w nim kilka roślin kwitnących właśnie w tym okresie. Należą do nich Oczar pośredni oraz Ciemiernik w odmianach. Dzięki kwiatom Ciemierników Helleborus nasz zimowy krajobraz nabiera barw. Ciemierniki zachwycające różnorodnością barw idealnie wyglądają w towarzystwie roślin iglastych czy zimozielonych krzewów liściastych.

Ciemierniki - uprawa, wymagania

sxc.hu

Ciekawie obok nich wyglądają odmiany derenia białego 'Sibirica' oraz derenia rozłogowego 'Flaviramea'. Ciemierniki należą do bylin długowiecznych. Rośliny z rodziny jaskrowatych Ranunculaceae osiągają wysokość od 20 do 70 cm. Kwiaty mogą przybierać barwę białą, różową, purpurową czy żółtą. Ich liście są częściowo zimozielone.

W Polsce do najbardziej znanych odmian należy Ciemiernik biały Helleborus niger. Białe kwiaty o średnicy ok. 6 cm unoszą się 30 cm nad ziemią. Mają czarne korzenie. Po przekwitnięciu zaczynają przybierać kolor różowy, potem jasnozielony.

Do najefektowniejszych gatunków należy Ciemiernik ogrodowy Helleborus x hybridus. Jest to mieszaniec występujący niemalże w każdym kolorze kwiatów. Wiele odmian posiada też kwiaty wielobarwne. Ciemierniki ogrodowe osiągają wysokość 50–75 cm.

Ciemierniki wymagają gleb żyznych, głęboko uprawianych, wapiennych. Dobrze wzbogacić glebę w próchnicę. Gleba powinna być lekko wilgotna, rośliny nie znoszą przesuszania. Najlepiej rosną w pobliżu zbiorników wodnych, w miejscach zacienionych. Ciemierniki niezbyt dobrze znoszą przesadzanie, dlatego wcześniej dobrze zaplanujmy jego lokalizację w ogrodzie.

Bylinę można rozmnażać bezpośrednio z nasion uzyskiwanych po zbiorze. Także pozyskiwać roślinę możemy przez podział roślin dobrze wykształconych. Podział przeprowadzamy w sierpniu.

Można przyspieszyć kwitnienie ciemierników. W tym celu wysadzamy rośliny w listopadzie do skrzynek. Następnie skrzynki ustawiamy w zimnej szklarni pod stołami. Rośliny przykrywamy mchem, torfem lub papierem. Spowoduje to wydłużenie się pędu kwiatowego.

UWAGA!

Oryginalną odmianą jest także Ciemiernik cuchnący Helleborus foetidus. Posiada kwiaty w formie dzwonków koloru zielonego z ciekawą czerwoną obwódką. Kwitnie na przełomie lutego i kwietnia. Osiąga prawie 50 cm wysokości. Jego nazwa wiąże się z tym, że niegdyś sproszkowane korzenie rośliny były używane do wyrobu tabaki.

Ciekawą odmianą jest także Ciemiernik orientalny Helleborus orientalis. Roślina osiąga ok. 40 cm wysokości, kwiaty są w kolorze różowym. Kwitnie od lutego do kwietnia.

Kwiaty fioletowe z domieszką czerwieni posiada Ciemiernik purpurowy Helleborus purpurascens. Kwiaty te są skierowane ku dołowi. Całkowicie zielone kwiaty posiada Ciemiernik korsykański Helleborus argutifolius. Odmiana ta osiąga 50 cm wysokości.

Uprawialiście kiedyś jakieś rośliny kwitnące zimą? Jakie? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =