Co sadzić pod orzechem włoskim?

Ogród    
ocena

Praktycznie na każdej z działek lub jej sąsiedztwie znajduje się przynajmniej jeden okaz orzecha włoskiego. W praktyce można jednak zauważyć, że sąsiedztwo tego drzewa bywa zagrożeniem dla innych roślin.

Co sadzić pod orzechem włoskim?

Fot. Barbara Machalska

Odpowiednie badania pokazują, czemu służy środowisko orzecha włoskiego. Na licznych forach internetowych możemy się spotkać z szeregiem porad i wytycznych dotyczących orzecha włoskiego. Prawda jest taka, że wystarczy kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych, aby rośliny, które lubią zacienienie, pięknie prezentowały się pod koroną tego drzewa. Winę za nieprawidłowy stan roślin pod orzechem, ponosi juglon (substancja biochemiczna), która znajduje się w opadłych liściach i łupinach orzecha. Zatem, żebyśmy mogli uniknąć problemu z prawidłowym rozwojem oraz wzrostem roślin ozdobnych, powinniśmy przede wszystkim:

 1. Krok pierwszy

  Regularnie oczyszczać wszystkie opadłe liście i owoce orzecha.

 2. Krok drugi

  Jeżeli kompostowanie w miejscu odległym od innych roślin nie jest możliwe, nie należy używać pozostałości jako kompost pod roślinność nasadzoną w ogrodzie.

 3. Krok trzeci

  Należy utrzymywać wysoki poziom substancji organicznej w glebie, zachęca to liczne drobnoustroje do obecności w podłożu, a to w konsekwencji prowadzi do neutralizacji toksyn.

 4. Krok czwarty

  Sadzenie drzew, krzewów, winorośli, roślin okrywowych, kwiatów oraz traw tolerujących juglon pod orzechem lub na obszarze, w którym mogą znajdować się korzenie drzewa.

Jeżeli zastosujemy się do powyższych zaleceń, wówczas pod orzechem doskonale będą rosły:
Warzywa: fasola szparagowa, buraki, marchew, kukurydza, melon, cebula, pasternak.
Owoce: czarna malina, wiśnia.
Rośliny drzewiaste i krzewy: tuja, cedr; surmia, powojniki, jabłoń, forsycja, głóg,  wiciokrzew, jałowce, robinia, klon japoński, klon (w większości), dąb, pawpaw (papaya),  kalina (większość).
Kwiaty i rośliny zielne: begonia, dzwonek karpacki, hiszpański dzwonek, dzwonek Virginia, chryzantemy, krokusy, stokrotki, dalie, paprocie, hiacynty, trawy (w większości).

Tolerancyjne trawy
Kostrzewy oraz wiechliny dobrze odnajdują się w sąsiedztwie orzecha włoskiego. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy susza prowadzi do stanu małej wilgotności gleby. Kiedy wilgotność podłoża jest odpowiednia, wówczas trawy te rosną pod orzechem zdecydowanie lepiej aniżeli na innych częściach trawnika. Jest to spowodowane stanem gleby, której odczyn bywa zazwyczaj zasadowy.

Jakie inne drzewa planujecie w swoim ogrodzie? Jak duży będzie Wasz ogród?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =