Fioletowa rabata w ogrodzie

Ogród    
ocena

Gdy projektujemy rabaty w ogrodzie, należy pamiętać o zasadzie ciągłości kwitnienia. Zwłaszcza wtedy, gdy postanowimy zastosować rabatę w jednym odcieniu kolorystycznym, pamiętajmy o tym, by gatunki różniły się terminem kwitnienia. Takie zastosowanie pozwoli uzyskać bardzo ciekawy efekt, mimo iż mamy do czynienia z roślinami w jednej tonacji. Warto także urozmaicić rabatę gatunkami posiadającymi po przekwitnieniu rozety ozdobnych liści.

Fioletowa rabata w ogrodzie

photoxpress.com

Na fioletowej rabacie mogą znaleźć się rośliny kwitnące, w odcieniach od jasnego różu do ciemnego granatu. Warto takie miejsce urozmaicić trejażem lub kratą z pnączem. Bardzo efektownie na podporach wyglądają powojniki oraz wiciokrzewy w odcieniach różu i purpury. Do najpopularniejszych należy Powojnik Clematis „Nelly Moser” i „Jan Paweł II”. Są to długo kwitnące odmiany o jasnych kwiatach z różowym pasem.

Prawdziwymi królowymi ogrodów są niewątpliwie róże i nie powinno zabraknąć tych roślin także na fioletowych rabatach. Dobrze krzewią się odmiany okrywowe, które szybko pokrywają grunt. Można je zastosować jako obwódkę naszej rabaty. Są one odporne na mróz i choroby, nie wymagają nadmiernej pielęgnacji z naszej strony. Intensywnie różowe kwiaty posiada odmiana „Fairy Dance” oraz „The Fairy”. Są to bardzo wartościowe odmiany na rabaty, kwitną długo i obficie.

Do obwódki naszej rabaty możemy wykorzystywać także odmiany krzewów liściastych. Idealnie nadaje się do tego Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia). Jest to zimozielony, silnie pachnący krzew rosnący do wysokości ok. 40 cm. Kwiaty niebieskofioletowe rozwijają się od sierpnia do września. Krzew jest wrażliwy na mrozy, dlatego wymaga okrycia na zimę.

Idealne na fioletowe rabaty są krzewy Budlei Dawida (Buddleja davidii). Kwiaty fioletowe z żółtym oczkiem posiada odmiana „Ile de France” oraz „Black Knight”. Kwiaty kwitnące od czerwca do jesieni zapachem przyciągają owady. By dobrze kwitły, wymagają mocnego corocznego przycinania. Niezwykle dekoracyjnym krzewem jest także Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Odmiana „Bouquet Rose” posiada kuliste kwiatostany, od różowego do niebieskiego. Zależy to od kwasowości podłoża. Odmiana „Sybilla” posiada bardzo duże kwiaty, od ciemnoróżowych do fioletowych.

Dopełnieniem każdej rabaty są byliny. Imponujące rozety tworzą Astry alpejskie oraz Astry krzaczaste. Aster alpejski (Aster alpinus „Dunkle Schoene”) posiada kwiaty czysto fioletowe. Nadaje się do sadzenia na przedzie rabaty. Aster krzaczasty (Aster dumosus „Blaubux”) to jedna z później zakwitających odmian. Kwiaty jasnoniebieskie z fioletowym odcieniem ukazują się na przełomie września i października.

Lilaróżowe kwiaty pojawią się u Tawułki chińskiej (Astilbe chinensis „Pumila”) oraz Goździków sinych (Dianthus gratianopolitanus). Czystym fioletem udekorują rabatę kwiaty Dzwonków dalmatyńskich, Ostróżek, Przylaszczki pospolitej czy Kosaćców syberyjskich.

Jakich roślin użyliście do wykonania fioletowej rabaty w ogrodzie? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =