Jak dbać o meble ogrodowe?

Ogród    
ocena

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup mebli ogrodowych, to teraz musimy o nie zadbać. Meble te stoją na tarasie, balkonie, w altanie albo po prostu na trawie wśród drzew i dlatego narażone są na działanie deszczu i słońca. Każdego dnia osadza się na nich kurz, a czasami dochodzi do różnego rodzaju zarysowań. Co więc należy robić, aby służyły nam jak najdłużej i w jak najlepszym stanie?

Jak dbać o meble ogrodowe?

photoxpress.com

Otóż pielęgnacja mebli zależna jest od tego, z jakiego materiału są one zrobione. Można wykorzystać specjalne środki do czyszczenia danego rodzaju mebli, ale nie należy zapominać o takich podstawach jak odkurzanie czy czyszczenie. Poniżej podam różne sposoby czyszczenia różnego rodzaju mebli.

Meble bambusowe

Takie meble nie są odporne na działanie słońca, deszczu czy mrozu. Do ich czyszczenia polecam roztwór wody z solą (łyżka soli rozpuszczona w dwóch szklankach wody). W takim roztworze maczamy gąbkę i myjemy meble. Potem wycieramy suchą ściereczką.

Meble tekowe

Ich zaletą jest to, że są odporne na wilgoć. Należy je co jakiś czas odkurzyć, wymyć mokrą ściereczką, a na koniec wypolerować olejem lnianym.

Meble plastikowe

Meble te są tanie i lekkie, ale niestety nieodporne na działanie czynników atmosferycznych. Szczególnie plastik gorszej jakości szybko się niszczy: pod wpływem słońca płowieje, a pod wpływem mrozu pęka. Meble te należy myć ciepłą wodą z mydłem lub specjalnym środkiem do plastiku, a potem wytrzeć do sucha.

Meble żeliwne

Są stabilne, ale ciężkie. Ich wadą jest to, że nie są odporne na rdzę. Domowym sposobem na czyszczenie mebli żeliwnych jest mycie ich specjalnym roztworem, na który składa się: ciepła woda, płatki mydlane i amoniak. Takim środkiem należy przetrzeć metal, potem wytrzeć do sucha i wypolerować. Do mebli żeliwnych można też stosować chemiczne środki do czyszczenia. Co kilka lat warto też te meble odświeżyć i pomalować specjalną farbą.

Meble wiklinowe

Do czyszczenie tych mebli można zastosować roztwór, na który składa się litr wody i dwie łyżeczki sody albo litr wody i łyżka soli. Którymś z tych domowych środków myjemy meble, potem przecieramy ściereczką zwilżoną w occie i polerujemy. Meble będą wyglądały jak nowe.

Meble drewniane

Wyglądają bardzo ciekawie, ale tylko wtedy, kiedy są zadbane. Należy je myć wodą z rozpuszczonymi w niej płatkami mydlanymi, a potem wytrzeć do sucha. Warto co jakiś czas pomalować je specjalnym impregnatem, farbą lub bejcą do drewna. Zapewni im to ochronę przed słońcem i deszczem i ożywi kolor.

Jak Wy dbacie o swoje meble ogrodowe? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =

Mam w ogródku drewniane meble. Staram sie o nie dbać żeby długo służyły dlatego przed sezonem impregnuje je olejem. To dobry pomysł bo olej ma w składzie wosk który chroni drewno przed wilgocią. Meble po olejowaniu maja bardzo ładny odcień . Ja używam oleju Vidaron

~ Klara / 2015-09-10 11:33:04
oceń komentarz: (0) (0)