Jak drenować trawnik?

Ogród    
ocena

Drenaż trawnika jest jednym z niezbędnych zabiegów podczas zakładania naszej ogrodowej murawy. Drenowanie jest zabiegiem, niezbędnym, zwłaszcza na terenach gdzie po intensywnych opadach deszczu woda zbiera się oraz utrzymuje przez dłuższy okres czasu w postaci kałuż.

Jak drenować trawnik?

Fot. Barbara Machalska

Pamiętajmy, że prawidłowy drenaż przedłuży życie naszego trawnika, ponadto będzie miał korzystny wpływ na wzrost oraz rozwój korzeni darni, co z kolei zaowocuje jej pięknym i efektownym wyglądem. Jeżeli posiadamy płaskie i dostatecznie przesiąkliwe podłoże, wówczas możemy zdecydować się wykonanie drenażu na całej powierzchni trawnikowej.

Jak to robimy?

  1. Krok pierwszy

    W podglebiu, w odstępach dwumetrowych, wykopujemy szczeliny o szerokości około 30 cm. Dołki powinny sięgać do poziomu podłoża przepuszczalnego. Następnie wypełniamy je do pełna gruboziarnistym piaskiem. Z tego samego piasku, należy również wykonać około 10 cm warstwę odsączającą na całej powierzchni przeznaczonej pod trawnik. Warstwę tą niwelujemy (wyrównujemy) i dopiero na nią nanosimy grubą warstwę gleby nośnej, czyli typowego podłoża pod trawnik.

  2. Krok drugi

    Istnieje również inna metoda drenowania trawnika. Polega na przygotowaniu drenów przewodowych za pomocą plastikowych rur drenarskich, które mają średnicę około 5-10 cm. Rury te układa się na głębokości 40-70 cm, w odległości 5 metrów od siebie, wzdłuż spadku terenu. Metodę tą stosuje się na większych powierzchniach. Rury drenarskie podłączone są do rur o większej średnicy, są to tzw. zbieracze. Wodę odprowadza się np. do rzeki, stawu lub rowu melioracyjnego. Kiedy już wykonamy taki drenaż, przystępujemy do rozłożenia, zniwelowania i odpowiedniego przygotowania warstwy nośnej trawnik i wysiania nasion.

Jak poprawić drenaż trawnika?

Czasami zdarza się tak, iż pomimo wykonanego drenażu po jakimś czasie woda nadal utrzymuje się na powierzchni trawnika. W takim przypadku, konieczne będzie wspomożenie drenażu. Aby rozwiązać nasz problem, w okresie wczesnej wiosny powinniśmy przeprowadzić zabieg napowietrzania trawnika. W przypadku dużych powierzchni będziemy musieli użyć aeratora z napędem, jednak w małych ogródkach przydomowych wystarczą zwykłe widły ogrodowe.

Posługując się aeratorem pamiętajmy, że otwory w darni powinny mieć przynajmniej 7,5 cm głębokości i wykonujemy je co 5 cm, na całej powierzchni. W przypadku wideł, po wbiciu ich w podłoże, delikatnie poruszamy ich zębami w przód i w tył (w ten sposób powiększamy wielkość dziury).

Nie zapomnijmy oczywiście, po zabiegu aeracji posypać powierzchni trawnika mieszanką ziemi ogrodowej i gruboziarnistego piasku.

Jak duży jest Wasz ogród? Co w nim macie?

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =