Jak i kiedy przycinać żywopłot?

Ogród    
ocena

Cięcie żywopłotu to zabieg nadający mu odpowiedni kształt. Jest to jedna z ważniejszych czynności pielęgnacyjnych oraz zabieg decydujący o wyglądzie ostatecznym żywopłotu. Cięcia nie wykonujemy jednak, gdy złożony jest on z roślin o charakterystycznym pokroju, np. stożkowym, kulistym itp.

Jak i kiedy przycinać żywopłot?

photoxpress.com

Żywopłoty formowane będą wymagały od nas systematycznego corocznego cięcia. Jest to podstawowy warunek utrzymania ich formy. Pierwsze cięcie wykonujemy zaraz po posadzeniu. Polega ono na skróceniu i wyrównaniu wszystkich roślin. Dzięki temu uzyskamy jednakową wysokość i rośliny będą rosły równo. Najlepiej wykonywać cięcie wczesną wiosną, kiedy mija już niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków. Ostatnie cięcia w roku dobrze jest przeprowadzić najpóźniej w sierpniu; późniejsze przycięcie mogą narazić rośliny na przymrozki. Przycięcie wierzchołków pobudza do rozkrzewienie i zagęszczenia rośliny. Pomocne przy cięciu jest rozciągnięcie sznurka, który wyznaczy granice cięcia.

Najkorzystniejsze i najpopularniejsze jest nadawanie żywopłotowi kształtu trapezu. Chodzi o to by był on szerszy na dole i zwężał się wraz z wysokością. Umożliwi to dotarcie światła do dolnych partii roślin. Takie rozwiązanie jest idealne w przypadku lokalizacji żywopłotów w miejscach zacienionych.

Powtarzanie oraz termin cięcia zależy głównie od gatunku. Ciąć można do 2-3 razy w roku. Pierwsze cięcie pod koniec wiosny, drugie i trzecie – w lecie. Nie powinniśmy ciąć roślin w bardzo ciepłe i słoneczne dni ani też w deszczowe. Pamiętajmy także o tym, by systematycznie usuwać pędy przestarzałe, złamane, porażone i suche. W przypadku żywopłotów liściastych należy również usuwać pędy zbyt długie lub nadmiernie zagęszczone. Wysokość cięcie zależy m.in. od wysokości sadzonek. Żywopłot z niskich sadzonek należy przycinać na wysokości około 10- 15 cm nad ziemią. Wyższe krzewy można przyciąć na wysokości około 30- 40 cm. Kolejne cięcia wykonujemy w ten sposób, by zostawić około 20 cm ubiegłorocznego przyrostu. Dopiero uformowany żywopłot tniemy, pozostawiając kilka centymetrów nowych przyrostów.

Bardzo ważne jest użycie dobrego sprzętu. Sekatory powinny być odpowiednio naostrzone. Wybór narzędzi w dużej mierze zależy od wysokości żywopłotu, a także grubości pędów. Większe żywopłoty wymagają użycia, np. nożyc dźwigniowych, posiadających większą siłę cięcia oraz niezawodne ostrza. Idealne równe powierzchnie możemy uzyskać również dzięki nożycom elektrycznym.

Jak często przycinacie swój żywopłot? Czy wykorzystujecie do tego celu profesjonalny sprzęt? Wypowiedzcie się w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =