Jak modnie zaaranżować ogród?

Ogród    
ocena

Najnowsze trendy w projektowaniu ogrodów wyznaczają ekologiczne inspiracje. Bardzo modna staje się naturalność i swoboda w ogrodach. Projektanci zwracają przede wszystkim uwagę na to, że im mniejsza ingerencja w rośliny, tym ciekawszy efekt zostanie osiągnięty. Widać ogromny wpływ ozdobnych traw oraz roślin dzikich. Coraz bardziej popularne są trawy tj. Miskant chiński Miscanthus sinensis, Miskant cukrowy Miscanthus sacchariflorus, Trzęślica modra Molinia caerulea i Owies wiecznie zielony Helictotrichon sempervirens.

Jak modnie zaaranżować ogród?

sxc.hu

W kompozycjach ogrodowych pojawiają się także gatunki baldaszkowate. Do najpopularniejszych należą: Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale, Arcydzięgiel litwor Angelica archangelica i Jarzmianka większa Astrantia major. Niezwykłe efekty kompozycyjne powstają przy współudziale roślin tj. kokorycze i dziewanny. Dzięki takim właśnie roślinom powstają aranżacje pełne nastroju i naturalności.

Obok naturalnej roślinności często pojawia się woda. Malownicze kaskady, strumyki, oczka wodne oraz stawy doskonale komponują się z ozdobnymi gatunkami traw. Brzegi zbiorników wodnych najczęściej są faliste, udekorowane kamieniami. Brak jest elegancji i geometrycznych układów, które wymagałyby wzmożonej pracy.

Trendy w projektowaniu ogrodów wskazują styl tzw. ekologiczny. Obok roślinności naturalnej, wręcz dzikiej uznanie znajdują takie materiały jak kamień i drewno. Rezygnujemy z plastiku, szkła oraz rzeźb. Taki ekologiczny ogród powstaje zgodnie z naturą. Projektanci ogrodów nie trwonią od zakładania warzywników, rabat ziołowych. Powstają winnice, piwniczki w skarpach. Ciekawym urozmaiceniem w ogrodach są kolekcje roślin miododajnych, kolekcje traw czy dywany kwiatowe. Ważne miejsce zajmuje kompostownik i sad. Częściej w naszych ogródkach wieszamy budki lęgowe, karmniki dla ptaków. Staramy się tworzyć ogrody przyjazne także dla zwierząt. Właściciele przyszłych ogrodów uciekają od linii prostych, nowoczesnych rozwiązań i technologii.

Obok ogrodów naturalistycznych modne jest także tworzenie ogródków leśnych. Charakteryzują się one przewagą roślinności cieniolubnej i wilgociolubnej. Główne elementy kompozycyjne to rabaty roślin kwitnących i pięknie pachnących. Przecinają je alejki z kamieni, drewna.

UWAGA!

Bardzo często projektanci ogrodów traktują ogród jako przedłużenie domu. Jest to kolejne wnętrze do odpoczynku na świeżym powietrzu, umożliwiające kontakt z naturą.

Czym kierujecie się aranżując ogród? Modą, wygodą, ulubionymi kolorami? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =