Jak nawozić drzewa owocowe?

Ogród    
ocena

Drzewka owocowe, podobnie jak rośliny ozdobne, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Należy je podlewać, przycinać, chronić przed chorobami oraz nawozić. Skuteczne nawożenie, zagwarantuje nam duży i smaczny plon, z którego będziemy mogli przyrządzić zimowe przetwory. A co smakuje lepiej niż marmolada z wiśni przygotowana przez nas samych?

Jak nawozić drzewa owocowe?

photoxpress.com

Głowna zasada uprawy drzewek owocowych jest następująca:

- W pierwszym roku po posadzeniu nie nawozimy ich. Dbamy jedynie o to, aby nie ucierpiały z powodu braku wody, głównie w sezonie letnim i wiosennym. Usuwamy również chwasty, które stanowią konkurencję w procesie pobierania substancji odżywczych z podłoża i wody gruntowej.

- W drugim roku po posadzeniu nawozimy drzewka obornikiem lub zamiennie kompostem w ilości 2-5 kg na 1m2 (obornik) lub 1-2 kg na 1m2 (kompost). Czynność tę wykonujemy zawsze na wiosnę. Jeżeli nie możemy nabyć obornika lub kompostu, wówczas sporządzamy specjalną mieszankę nawozów mineralnych.

Będzie potrzebne:

- 0,2 kg nawozów azotowych
- 0,1 kg nawozów potasowych
- jesienią podsypujemy drzewko 0,2 kg nawozu fosforanowego (w punktach ogrodniczych możemy również nabyć specjalnie już spreparowaną mieszankę nawozową, np. Fructus)

Drzewka starsze, które zaczęły już owocować, nawozimy wiosną według następujących zasad:

- nawozy naturalne, takie jak obornik czy kompost, rozsypujemy co 3-4 lata w obrębie korony drzewa w ilości ok. 3-4 kg (na jedno drzewko).
- nawozy mineralne stosujemy co roku. Na jedno drzewko stosujemy wówczas: 3-4 kg nawozów azotowych, 2-3 kg soli potasowej (wiosną) oraz 2 kg superfosfatu (jesienią).

Pamiętajmy, że takie gatunki jak wiśnie i śliwy nawozimy w proporcjach o połowę mniejszych niż te powyżej podane!

Kolejną czynnością związaną z nawożeniem drzewek owocowych jest ich wapnowanie. Wykonujemy ten zabieg co 3-4 lata (nigdy jednocześnie z użyźnianiem nawozami organicznymi czy mineralnymi). Do tego celu używamy tzw. wapna nawozowego. Stosujemy 2-5 kg wapna pod jedno drzewko. Ilość materiału, jaki zostanie użyty, uzależniona jest od zakwaszenia gleby. W przypadku trudności ze zdobyciem wapna, możemy go zastąpić mieloną kredą (do nabycia w składach budowlanych oraz punktach ogrodniczych). Wapnujemy zawsze w okresie późnej jesieni.

Jednym z bardziej pożądanych zabiegów jest również ściółkowanie ziemi pod drzewkami. Ściółkujemy za pomocą kompostu z korowiny drzew iglastych lub rozdrobnionej kory (może to być również tzw. kora dekoracyjna, którą zakupujemy w centrach ogrodniczych lub szkółkach zieleni). Zabieg ten zabezpiecza ziemię pod drzewkiem przed zbytnim wyparowywaniem wody, jak również znacząco hamuje rozwój chwastów.

Jak wiele prac ogrodowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

OCENA
4.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =