Ogród Jak nawozić drzewa owocowe?

Jak nawozić drzewa owocowe?

-

Głowna zasada uprawy drzewek owocowych jest następująca:

W pierwszym roku po posadzeniu nie nawozimy ich. Dbamy jedynie o to, aby nie ucierpiały z powodu braku wody, głównie w sezonie letnim i wiosennym. Usuwamy również chwasty, które stanowią konkurencję w procesie pobierania substancji odżywczych z podłoża i wody gruntowej.

– W drugim roku po posadzeniu nawozimy drzewka obornikiem lub zamiennie kompostem w ilości 2-5 kg na 1m2 (obornik) lub 1-2 kg na 1m2 (kompost). Czynność tę wykonujemy zawsze na wiosnę. Jeżeli nie możemy nabyć obornika lub kompostu, wówczas sporządzamy specjalną mieszankę nawozów mineralnych.

– 0,2 kg nawozów azotowych
– 0,1 kg nawozów potasowych
– jesienią podsypujemy drzewko 0,2 kg nawozu fosforanowego (w punktach ogrodniczych możemy również nabyć specjalnie już spreparowaną mieszankę nawozową, np. Fructus)

Drzewka starsze, które zaczęły już owocować, nawozimy wiosną według następujących zasad:

nawozy naturalne, takie jak obornik czy kompost, rozsypujemy co 3-4 lata w obrębie korony drzewa w ilości ok. 3-4 kg (na jedno drzewko).
nawozy mineralne stosujemy co roku. Na jedno drzewko stosujemy wówczas: 3-4 kg nawozów azotowych, 2-3 kg soli potasowej (wiosną) oraz 2 kg superfosfatu (jesienią).

Pamiętajmy, że takie gatunki jak wiśnie i śliwy nawozimy w proporcjach o połowę mniejszych niż te powyżej podane!

Kolejną czynnością związaną z nawożeniem drzewek owocowych jest ich wapnowanie. Wykonujemy ten zabieg co 3-4 lata (nigdy jednocześnie z użyźnianiem nawozami organicznymi czy mineralnymi). Do tego celu używamy tzw. wapna nawozowego. Stosujemy 2-5 kg wapna pod jedno drzewko. Ilość materiału, jaki zostanie użyty, uzależniona jest od zakwaszenia gleby. W przypadku trudności ze zdobyciem wapna, możemy go zastąpić mieloną kredą (do nabycia w składach budowlanych oraz punktach ogrodniczych). Wapnujemy zawsze w okresie późnej jesieni.

Jednym z bardziej pożądanych zabiegów jest również ściółkowanie ziemi pod drzewkami. Ściółkujemy za pomocą kompostu z korowiny drzew iglastych lub rozdrobnionej kory (może to być również tzw. kora dekoracyjna, którą zakupujemy w centrach ogrodniczych lub szkółkach zieleni). Zabieg ten zabezpiecza ziemię pod drzewkiem przed zbytnim wyparowywaniem wody, jak również znacząco hamuje rozwój chwastów.

Jak wiele prac ogrodowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

Barbara Machalska

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Matura z języka angielskiego – jak się przygotować?

Matura jest jednym z najważniejszych egzaminów w Twoim życiu. To, jak się do niej przygotujesz może zaważyć na Twojej przyszłości. Dobry wynik z egzaminu dojrzałości otworzy Ci drzwi do Twojej wymarzonej uczelni. Dlatego też, nie marnuj swojego cennego czasu, ale bierz się na za naukę od zaraz! Jeśli będziesz systematyczny w nauce do matury z języka angielskiego, zdasz ją bez najmniejszego problemu i to na wysoki stopień. Niestety, jeżeli zależy Ci na dobrym wyniku z egzaminu dojrzałości, potrzebujesz trochę czasu.

Perspektywa w fotografii cyfrowej

Nasze zdjęcia, bez względu czy wywołane na papierze, czy na slajdzie, negatywie czy ekranie komputera zawsze będą miały dwa wymiary. Możemy jednak nadać im trójwymiarowości poprzez perspektywę. Odpowiednia kompozycja uwypuklająca perspektywę stwarza wrażenie głębi na zdjęciu. Powinniśmy starać się stworzyć za pomocą naturalnie występujących w kadrze linii taką właśnie głębię na zdjęciu.

Zobacz też

Jaki softbox wybrać?

Softboxy to niezwykle popularne modyfikatory światła błyskowego. Płaszczyzna z przodu pozwala bardzo precyzyjnie kierować światło lampy.

Brandit, czyli niemiecka marka za rozsądna cenę

Praca w trudnych warunkach czy odbywanie wyczerpującej, lecz dającej wiele satysfakcji aktywności fizycznej poza domem, może być powodem, dla...

W poszukiwaniu pozytywów – czyli na jaką maseczkę się zdecydować, żeby wyglądać dobrze?

Obecna sytuacja związana z koronawirusem, zaskoczyła wszystkich. Nikt nie spodziewał się, że życie przeniesie się prawie w całości do...

Może Cię zainteresuje: