Jak nawozić trawnik?

Ogród    
ocena

Każdy trawnik, zarówno ten znajdujący się na dużych powierzchniach jak i ten mały, wymagają odpowiedniego zasilania nawozami zawierającymi w swym składzie azot, fosfor i potas. Pierwiastki te mają decydujący wpływ na jakość, wygląd oraz szybkość wzrostu darni. Możemy je stosować oddzielnie, w różnych miesiącach, albo zdecydować się, na łatwiejsze w użyciu, mieszanki wieloskładnikowe.

Jak nawozić trawnik?

Fot. Barbara Machalska

Trawniki nawozi się dwa razy do roku. Na początku okresu wegetacji - wiosną oraz tuż przed zakończeniem tego okresu- jesienią. Nigdy nie zasilamy trawy w okresie suszy jak również podczas opadów. Najlepsze warunki to te, kiedy gleba jest lekko wilgotna a roślina sucha. Zanim rozpoczniemy nawożenie, najpierw powinniśmy dokładnie wyrabia trawnika, ponadto warto również wykonać zabieg aeracji, czyli napowietrzania. Zdecydowanie ułatwi to substancjom odżywczym wniknięcie do podłoża oraz bezpośrednie działanie na poziomie korzeni. Ponadto, z tego samego powodu, powinniśmy zaraz po zasileniu darni, obficie ją podlać.  Nawozy dozujemy, zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu, przez producenta. Jest to bardzo ważne, ponieważ łatwo można doprowadzić do przenawożenia i zniszczenia trawy.  Bardzo ważnym jest, abyśmy rozprowadzili nawóz równomiernie na całej powierzchni, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do sytuacji, kiedy to w różnych częściach ogrodu trawnik będzie miał inny kolor i różne tempo wzrostu. Na niewielkich powierzchniach sprawdzać się będzie wysiew ręczny. Przeznaczoną dawkę nawozu, dzielimy na dwie części a następnie rozprowadzamy w dwóch krzyżujących się kierunkach. W przypadku dużych powierzchni, najlepiej wspomóc się specjalnymi siewnikami do nawozów mineralnych. Niektóre nawozy przeznaczone są do rozpuszczenia w wodzie. Stosuje się je poprzez podlewanie roślin konewką. Możemy również posłużyć się, specjalnie do tego przystosowanych nakładek, które należy zamontować na wężu ogrodowym.

Azot dla liści

Zasilanie nawozami azotowymi rozpoczynamy, kiedy ziemia jest już rozmarznięta, ale rośliny nie rozpoczęły jeszcze wegetacji. Najlepiej, jeżeli zabierzemy się do tego w marcu. Całościową dawkę, dzielimy na dwie lub trzy mniejsze porcje i stosujemy w dwutygodniowych odstępach. Pamiętajmy, że ostatni raz możemy nawozić trawnik azotem w sierpniu. Im częściej trawnik jest koszony, tym więcej wymaga zasilania. W przypadku muraw dywanowych lub sportowych, które strzyże się raz na tydzień, roczna dawka azotu powinna wynosić dwa razy więcej niż w przypadku trawników ogrodowych tj. 2-2,5 kg N na 100 m2.

Fosfor i potas na wzrost

W okresie wiosennym zasilamy również darń nawozami potasowymi i magnezowymi. Fosfor wpływa na wytwarzanie chlorofilu, lepsze wchłanianie innych składników pokarmowych oraz stymulację rozwoju systemu korzeniowego u traw. Potas sprzyja regulowaniu gospodarki wodnej i prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy.

Nie zapomnijmy również, o jesiennym nawożeniu tymi pierwiastkami.

Zwiększymy w ten sposób odporność trawnika na niskie temperatury i zapewnimy mu lepsze przezimowanie.

Jakie prace wykonujecie w ogrodzie? Ile czasu poświęcacie na jego pielęgnację?

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =