Jak ochronić siewki?

Ogród    
ocena

Odpowiednio przygotowane klosze ochronne pomagają naszym siewkom przeżyć. Poza ochroną siewek i sadzonek, mają one również inną zaletę: ogrzewają ziemię przed posadzeniem roślin oraz zatrzymują wilgoć w podłożu. Najczęściej stosuje się klosze przezroczyste – szklane lub plastikowe.

Jak ochronić siewki?

photoxpress.com

Chronimy uprawy, które dojrzewają późną jesienią, a następnie zasiewy ozime. Wczesną wiosną za pomocą kloszy okrywamy zasiewy wczesne, a potem tymi samymi kloszami okrywamy wczesne, nieodporne na przymrozki warzywa. Zastosowanie kloszy ochronnych jest szerokie. Żeby zaoszczędzić trochę w swoim domowym budżecie, możemy taki klosz przygotować samodzielnie.

Będziemy potrzebowali czterech listewek, drut, folia polietylenowa, gwoździe oraz młotek.

1. Zbijamy ze sobą listewki w ten sposób, aby powstała kwadratowa ramka.

2. Następnie przymocowujemy do niej dwa skrzyżowane ze sobą kawałki mocnego drutu.

3. Kiedy mamy już tak przygotowany stelaż, rozpinamy na nim kawałek przezroczystej polietylenowej folii i przymocowujemy ją mniejszymi gwoździkami do ramy.

4. Możemy również przygotować, kilka kloszy, które będą się od siebie różnić rozmiarem. Kiedy nie będą nam potrzebne, będziemy mogli zaoszczędzić miejsca, zestawiając je razem, jeden na drugim.

Jeżeli posiadamy balony do wina, również z nich możemy przygotować klosze (osłony), które będą przypominały stylowe wiktoriańskie klosze. Ich przygotowanie jest jednak zdecydowanie trudniejsze. Za pomocą diamentu, należy zrobić linię wokół podstawy balonu. Następnie powyżej linii cięcia, około 2 cm, nalewamy zimną wodę z dodatkiem kostek lodu. Do wiadra nalewamy ciepłą wodę i zanurzamy nim balon. Podstawa powinna bardzo łatwo oddzielić się od balonu, a jego górna część będzie stanowiła szklany klosz ochronny. Jeżeli będziemy musieli wyrównać brzegi, robi się to za pomocą papieru ściernego. Pamiętajmy, że podczas cięcia balonu musimy pracować bardzo ostrożnie i najlepiej w rękawicach ogrodowych.

Kolejny sposób na przygotowanie klosza to wykorzystanie niepotrzebnej plastikowej butelki. Butelkę przecinamy w poprzek na dwie części. To właśnie jej górna część będzie głównym elementem funkcjonalnym.

siewkiFot. sxc.hu

Pusta doniczka wypełniona zeschłymi liśćmi lub słomą, odwrócona do góry dnem, również stanowi fantastyczną osłonę, która osłania małe rośliny podczas okresu mroźnej zimy. Doniczki usuwamy, kiedy pogoda poprawia się na tyle, że mróz nie zagraża już roślinkom.

A może osłona ruchoma? Płachty przezroczystego polietylenu z perforacją możemy rozłożyć np. na obszarze warzywniaka lub gleby, po to aby utrzymać jej ciepło. Przytrzymujemy ją za pomocą ułożonych na jej brzegach kamieni lub desek. Płachta musi być luźno rozłożona, tak aby mogła falować pod wpływem podmuchu wiatru. Pozwoli to roślinom na swobodny wzrost. W podobny sposób możemy wykorzystać włókninę ogrodniczą.

Jak duży ogród macie? Co w nim uprawiacie?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =