Jak ożywić ogród zimą?

Ogród    
ocena

Okres zimowy, śnieg i przymrozki pozbawiają nas widoku pięknych kwiatów oraz bujnych zielonych liści. Nie oznacza to jednak, że nasz ogród ma swym wyglądem przypominać śnieżno-lodową i zimną w odbiorze pustynię.

Jak ożywić ogród zimą?

sxc.hu

Podczas zimy, kiedy ogród odpoczywa i zapada w stan spoczynku, uwidaczniają się takie cechy roślin, których zazwyczaj nie dostrzegamy. Są to m.in.: ładna i dekoracyjna kora, niezwykle barwne i ciekawe pędy, ich oryginalny kształt oraz interesujące korony. Na białym tle, które stanowi puchaty biały śnieg dokładnie widać malowniczy zarys nagich gałązek. Na uwagę zasługują zwłaszcza odmiany roślin o niezwykle oryginalnie powyginanych i poskręcanych pędach.

Wiele roślin, nie zrzuca swych owoców na zimę, które mogą cieszyć oko żółtymi, pomarańczowymi lub czerwonymi barwami. Nie wszyscy również wiedzą, że na rynku z łatwością możemy nabyć gatunki, które kwitną w tym ponurym dla ogrodów okresie. Rośliny takie zawsze sadzimy w pobliżu ścieżki prowadzącej od furtki do drzwi wejściowych, jak również w takich miejscach w ogrodzie, które są dobrze widoczne z okien naszego domu. Interesującym pomysłem jest również, podczas jesiennych zabiegów pielęgnacyjnych, pozostawienie na rabatach zaschniętych wysokich bylin. Kiedy pokryją się śniegiem lub zostaną delikatnie oszronione wówczas będą stanowić uroczą, ulotną zimową dekorację.
ogród zimowy

Fot. sxc.hu

Poniżej prezentujemy spis roślin, które powinny się znaleźć w naszych nasadzeniach ogrodowych, jeżeli chcemy stworzyć ogród zimowy. Nie musimy oczywiście wykorzystywać wszystkich. Jednak kompozycja z iglaków, roślin kwitnących oraz fikuśnie powyginanych gałęzi drzewek ozdobnych, będzie stanowiła iście oryginalną dekorację tak w okresie zimowym, jak również w sezonie letnim.

Zimowe ozdoby naszego ogrodu:
Rośliny o ozdobnej korze: brzoza czarna, żółta i papierowa, dereń biały Sybirica, dereń rozłogowy Flaviramea, złotlin japoński.
Rośliny o pokręconych pędach i oryginalnym pokroju: brzoza brodawkowata Youngii, leszczyna pospolita Contorta, modrzew japoński Diana, robinia akacjowa Tortuosa, wierzba babilońska Tortuosa, Wierzba sachalińska Sekka, Wiśnia kosmata Pendula.
Rośliny o dekoracyjnych owocach: berberys koreański, berberys ottawski, berberys Thumberga, irga pozioma, irga pomarszczona, irga rozkrzewiona, jabłoń jagodowa, jabłonie purpurowe, ognik szkarłatny, ostrokrzew kolczasty, ostrokrzew Meserwy, ostrokrzew okółkowy, rokitnik wąskolistny.
Rośliny kwitnące w okresie zimowym: ciemiernik biały (styczeń- marzec), kalina wonna (styczeń- kwiecień), oczar omszony (grudzień- luty), wawrzynek wilcze łyko (styczeń- kwiecień).

Czy Wasz ogród zimą zamiera? Czy planując rośliny, uwzględnialiście to, jak będą wyglądać zimą?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =