Jak pielęgnować oczko wodne?

Ogród    
ocena

Podsiadanie oczka wodnego w swym ogrodzie to wielka przyjemność i duże urozmaicenie. Oznacza to jednak również dużo pracy o każdej porze roku.

Jak pielęgnować oczko wodne?

photoxpress.com

Rośliny wodne, podobnie jak rośliny znajdujące się na rabatach, wymagają takich samych zabiegów pielęgnacyjnych. Po zimie, kiedy przymrozki nie są już takie duże, należy usunąć uszkodzone, gnijące, zeschłe i zainfekowane części pędów. Zabiegi te wykonujemy za pomocą dobrze naostrzonego i zdezynfekowanego sekatora, pamiętając o zasadzie czyszczenia narzędzia tuż  przed i po użyciu.

W sezonie letnim, kiedy rośliny zaczynają się zagęszczać, należy je przycinać i rozsadzać. Podczas upałów musimy kontrolować również poziom lustra wody i jeżeli zajdzie taka potrzeba systematycznie go uzupełniać. Stale też obserwujemy ilość glonów w wodzie. Bywają one podstawowym problemem. Glony rozwijają się, kiedy woda nie jest dostatecznie napowietrzona, zbyt mocno nasłoneczniona lub bardzo zanieczyszczona. Możemy je wybierać siatkami na dużym drążku.

Ogród wodny

Fot.: Barbara Machalska

Jeżeli zaobserwujemy nadmierny ich rozrost, wówczas czyścimy oczko za pomocą specjalnych preparatów przeznaczonych do usuwania glonów (zakupujemy je w sklepach ogrodniczych lub sklepach zoologicznych, np. Tetra Pond AlgoFin, Tropical Algin – nie są szkodliwe dla innych zwierząt). Przydatne są również filtry mechaniczno-biologiczne z lampami UV (ich promienie zabijają glony). Również np. ryby, żywiąc się glonami, oczyszczają wodę. Niektóre rośliny wręcz utrudniają ich rozwój. Są to grzybienie, mięta wodna, okrężnica, rdestnica, sitowie i trzcina.

W sezonie jesiennym, zanim liście zaczną opadać, rozpinamy siatkę o drobnych oczkach. Dzięki takiemu zabiegowi również wiosną będziemy mieli zdecydowanie mniej pracy przy czyszczeniu oczka. Na zimę zamykamy dopływ wody. Zazwyczaj zbiornik opróżniamy z wody, osuszamy go i przykrywamy warstwą liści lub słomy. Jednak kiedy w naszym oczku zimują ryby i rośliny, musimy zadbać, aby cała tafla nie pokryła się lodem. Warunkiem koniecznym dla ich prawidłowego rozwoju jest stała zawartość tlenu w wodzie. Sprawdzonym sposobem jest wstawienie wiązki słomy, wokół której woda nie zamarza lub umieszczenie na powierzchni kawałka styropianu. Możemy również zaopatrzyć się w pompy lodowe, które poruszają wodę przez cały czas i pracują w temperaturze do -20o C.

Przez zimę w oczku wodnym mogą przebywać jedynie rośliny mrozoodporne. Przesuwamy je do najgłębszego punktu zbiornika min. 80 cm (tam woda nie przemarznie do dna). 

W centrach ogrodniczych możemy nabyć specjalne narzędzia do pielęgnacji oczek wodnych. Polecam zaopatrzyć się w nożyce do przycinania roślin, których czubki są specjalnie zabezpieczone i nie niszczą folii, chwytaki ułatwiające usunięcie roślin posadzonych daleko od brzegu, pobierak do ryb. Wszystkie powyższe narzędzia osadzone są na teleskopowych trzonkach, umożliwiają one sięganie w głąb stawu.

UWAGA!

Celem zapewnienia sobie pełnej wygody, sugeruję zaopatrzenie się w specjalne odkurzacze, które pomagają oczyszczać zbiornik z resztek pokarmu i odchodów liści. Pracuje on na zasadzie zamkniętego obiegu wody. Woda wraz z zanieczyszczeniami pobierana jest ssawką z dna zbiornika. Następnie kierowana jest do filtra mechanicznego, w którym osiadają zanieczyszczenia, a woda z powrotem kierowana jest do oczka.

Dlaczego zdecydowaliście się na oczko wodne? Co Was przekonuje do tego rozwiązania?

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =