Jak pielęgnować ogród?

Ogród    
ocena

Posadzenie w ogrodzie pięknych okazów roślin ozdobnych nie zagwarantuje nam, że będą się one prawidłowo rozwijały. Musimy również włożyć trochę naszej pracy w takie zabiegi pielęgnacyjne jak odchwaszczanie, ściółkowanie, nawożenie czy nawadnianie, aby móc cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok. Ważna jest również profilaktyka ochrony roślin, czyli systematyczna walka ze szkodnikami i infekcjami.

Jak pielęgnować ogród?

photoxpress.com

Odchwaszczanie

Jest kilka niezawodnych sposobów, aby walczyć z chwastami, które zabierają naszym roślinom wodę, składniki pokarmowe oraz światło.

Po pierwsze ręczne usuwanie chwastów – jest to zabieg, który wymaga wiele cierpliwości oraz samozaparcia. Najlepszym do tego momentem jest okres poprzedzający ich kwitnienie. Później mocno się ukorzeniają, ponadto wydają nasiona z których wyrastają nowe chwasty. 

Po drugie dwukrotne przekopywanie ziemi – przed założeniem grządki kwiatowej należy ją przekopać i pozostawić na parę tygodni, w tym czasie z nasion i korzeni pozostałych w glebie wyrosną chwasty. Kolejne przekopanie podłoża spowoduje, że będą one osłabione, nie będą miały sił wydostać się na powierzchnię, a w konsekwencji umrą.

Po trzecie odcięcie od światła – jeżeli przykryjemy chwasty grubą warstwą ściółki uniemożliwimy im dalszy rozwój. Ściółkujemy przez cały okres wegetacji roślin. W walce z chwastami możemy również sięgnąć po herbicydy.

Nawożenie

Nawożenie jest jedną z podstawowych prac jakich dokonujemy w ogrodach. Nieprawidłowy rozwój, kwitnienie czy brązowienie igieł i liści jest sygnałem, że naszym roślinom brak jest odpowiedniej ilości składników mineralnych. Sięgnijmy więc po nawóz mineralny lub organiczny.

Ściółkowanie

Zabieg ściółkowania polega na pokryciu powierzchni ziemi korą, trocinami, wełną drzewną, suchymi liśćmi, kompostem, słomą, sianem, żwirem lub igliwiem. Ma to na celu zachowanie odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków pogodowych. Ściółkowanie hamuje również rozwój chwastów. Pamiętajmy jednak, że igliwie ma kwaśny odczyn i można go stosować jedynie przy roślinach kwasolubnych, takich jak np. różaneczniki, azalie czy wrzosy. Najlepiej jest ściółkować w okresie wczesnej wiosny, kiedy ustąpią pierwsze mrozy. Należy zacząć od spulchnienia gleby i pozbycia się wszystkich obecnych chwastów, następnie między roślinami układamy kilkuwarstwową warstwę ściółki.

UWAGA!

Jak już wcześniej wspominałam, bardzo ważna jest również profilaktyczna ochrona, wymaga ona jednak pewnej wiedzy. Rośliny posiadają swój system odpornościowy, który chroni je przed szkodnikami i chorobami. Działa on jednak tylko w warunkach najbardziej zbliżonych do tych, w jakich rośliny występują w stanie dzikim. Zdobądźmy więc podstawowe informacje na temat pochodzenia naszych roślin oraz ich wymagań glebowo-klimatycznych i takie postarajmy się im zapewnić. Zminimalizuje to czynności pielęgnacyjne i uprawowe oraz pozwoli na uniknięcie porażenia przez choroby, ponieważ rośliny będą mocniejsze i bardziej odporne.

Jak duży jest Wasz ogród? W jakim stylu jest zaprojektowany?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =