Jak pielęgnować trawnik?

Ogród    
ocena

Trawnik jest bardzo ważną częścią naszego ogrodu lub działki. Jest to miejsce, które wiąże się z naszym wypoczynkiem i czasem wolnym. Zadbany trawnik wpływa bardzo korzystnie na wygląd estetyczny ogrodu lub działki.

Jak pielęgnować trawnik?

sxc.hu

Zalety trawnika
- wydziela duże ilości pary wodnej
- obniża temperaturę otoczenia
- ujemnie jonizuje powietrze
- korzystnie oddziałuje na ludzi i otoczenie

Mając na uwadze zalety trawnika, zakładając go musimy pamiętać o warunkach naszego ogrodu i działki, w zależności od tego co tworzymy

Rodzaje trawników

Trawnik ozdobny – jest on wielogatunkowy czyli składa się z mieszanek różnych gatunków roślin (m.in. wiechliny łękowej i kostrzewy czerwonej). Taki trawnik ma większą odporność na deptanie i nie wymaga częstego podlewania i nawożenia.
Trawnik dywanowy – jest on monokulturowy czyli budowany jest z jednego gatunku roślin np. mietlicy pospolitej lub kostrzewy nitkowatej. Jet on bardzo estetyczny ale trudny w utrzymaniu gdyż wymaga wzmożonej pielęgnacji (podlewanie, koszenie, nawożenie). Ponieważ ten trawnik jest najbardziej uniwersalny warto wiedzieć jakie rośliny powinny wchodzić w skład mieszanki: kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa, życica trwała i mietlica pospolita.
Trawnik rekreacyjny -najbardziej popularny, łączący funkcje ozdobną jak i wypoczynkową (jest odporny na deptanie). Dlatego jest idealny na działkę lub jako ozdoba przydomowego ogródka.
Trawnik na nietypowym terenie (skarpa) – jest to trudny teren ponieważ trawnik narażony jest na erozję powietrzną oraz wodną ziemi na której się znajduje. Rośliny idealne to kostrzewa czerwona oraz wiechlina łąkowa.

Jak przygotować teren pod trawnik
- usunąć zanieczyszczenia i śmieci
- usunąć chwasty
- przekopujemy teren, nadając glebie odpowiednią porowatość
- formujemy ewentualne spadki lub wzniesienia
- wzbogacamy glebę nawozem wieloskładnikowym
- wyrównujemy powierzchnie przyszłego trawnika (tzw. „wałowanie”)
- siejąc mieszankę trawnikową, pamiętajmy że robimy to w dwóch kierunkach. - wówczas zapewniamy równomierne pokrycie powierzchni gleby nasionami

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
2.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =