Jak pielęgnować trawnik jesienią?

Ogród    
ocena

Kiedy kwiaty już przekwitną, a liście opadną z drzew, jedynym elementem dominującym w ogrodzie staje się trawnik, który w sezonie letnim stanowi jedynie tło dla bujnych rabat kwiatowych. Pamiętajmy, że podczas jesieni oraz zimy również powinniśmy zadbać o trawnik. Konsekwencje tego będą widoczne na wiosnę, kiedy topniejący śnieg zacznie odkrywać zniszczoną powierzchnię. To właśnie teraz jest doskonały moment, aby przygotować trawnik na przyszły sezon.

Jak pielęgnować trawnik jesienią?

Fot. Iwona Jóźwiak

Jednym z głównych zabiegów pielęgnacyjnych w sezonie tak jesiennym jak i wczesno zimowym jest systematyczne usuwanie opadłych liści oraz zwiędłych kwiatów, które utrudniają dostęp promieni słonecznych do trawy. Możemy to zrobić za pomocą grabi, pamiętając aby zebrany materiał przenosić na kompost, jak również za pomocą odpowiedniej dmuchawy (nie tracimy przez to cennego czasu, tak jak podczas grabienia). Jeżeli pogoda nie jest zbyt mroźna, trawnik możemy przycinać nawet w sezonie późnej jesieni i zimy. Robimy to za pomocą podkaszarek i wykasza rek. Zabieg ten pozwoli na utrzymanie prawidłowego a przede wszystkim ładnego kształtu trawnika aż do wiosny.


trawnik jesieniąFot. Iwona Jóźwiak

Podczas zimy, nie rezygnujemy z walki z chwastami. Jest to co prawda trudniejsze, ponieważ środki chwastobójcze są najskuteczniejsze w wyższych temperaturach, jednak jeżeli mamy taką możliwość nie rezygnujmy z tego i spryskujmy pojawiające się skupiska chwastów.

Równie ważnym dla utrzymania prawidłowego stanu trawnika, jest wykonywanie zabiegów areacji (napowietrzania) oraz wertykulacji. Areacja polega na głębokim nakłuwaniu darni przy użyciu kolców. Wykonuje się to w celu rozluźnienia gleby. Pod wpływem tego zabiegu, korzenie prawy stają się silniejsze, a darń wyrównuje się. Przyśpiesza on również regulację trawnika po zimie. Na intensywnie użytkowanym trawniku, areację dobrze jest powtarzać kilka razy w sezonie.

pielęgnacja trawnika jesieniąFot. Iwona Jóźwiak

Wertykulację wykonujemy poprzez płytkie i pionowe nacinanie darni. Dzięki temu usuwamy zalegający filc tj. obumarłe roślinne resztki, które są niebezpieczne dla roślin, ponieważ sprzyjają rozwojowi grzybów i bakterii chorobotwórczych, prowadzi również do utrudnienia przenikania odżywczych substancji do korzeni. Wertykulację trawnika wykonujemy przynajmniej raz w sezonie (jesienią lub wiosną). W tym celu posługujemy się specjalnym urządzeniem- wertykulatorem. W punktach z narzędziami ogrodniczymi możemy nabyć wertykulatory ręczne bądź mechaniczne: elektryczne lub spalinowe.

Będzie potrzebne:

Narzędzia, które mogą nam się przydać podczas jesiennej pielęgnacji trawnika: - dmuchawa ręczna - wykaszarka - wertkulator - grabie

Na koniec, warto jest pamiętać o tym, aby zbyt często nie chodzić po trawniku. Ponieważ w ten sposób możemy doprowadzić do zniszczenia źdźbeł trawy jak również do powstawaniu na trawniku ciemnych plam, które prowadzą do zahamowania wzrostu trawy, a nawet do jej wypadania i powstawania „łysych” placków.

Jak duży jest Wasz trawnik? Jak często go strzyżecie?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =