Jak pielęgnować trawnik latem?

Ogród    
ocena

Aby trawnik wyglądał wspaniale, wymaga naszej stałej troski i systematycznego wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, to właśnie na nim najlepiej widać, czego nie chciało nam się zrobić lub na co zabrakło nam czasu. To jak trawnik będzie wyglądał latem zależy w dużej od naszych starań i możliwości.

Koszenie pomaga utrzymać darń na odpowiedniej wysokości. Zabieg ten wykonujemy regularnie, co najmniej raz w tygodniu.  Najlepiej używać w tym celu kosiarek z zamontowanymi koszami na trawę. Pamiętajmy również, że trawinka nigdy nie kosimy „na zapas”. Zbyt krótkie koszenie, przy braku odpowiedniego nawożenia, powoduje, że trawa przestaje chronić korzenie przed zamieranie i nasza darń zaczyna przypomina ściernisko. Jeżeli zaniedbamy koszeni i trawa stanie się zbyt długa, wówczas kosimy na dwa razy. Najpierw ustawiamy naszą kosiarkę jak najwyżej a potem obniżamy. W ten sposób unikamy przygniatania źdźbeł przez koła maszyny.

Podlewanie

Najlepiej, jeżeli mamy prawidłowo zainstalowany system automatycznego nawadniania. Zapewni to trawnikowi optymalną ilość wody w stosunku do panujących warunków zewnętrznych takich jak: temperatura, opady czy słońce. Jednak taki system to rzecz dość kosztowna, toteż w wielu domach propaguje się wciąż tradycyjne podlewanie wężem ogrodowym. Jednym z najczęściej popełnianych błędów, jest zbyt mała ilość dostarczanej wody.  W naszym klimacie optymalna dawka wody na 1 m kwadratowy to 5 litrów na gruncie przepuszczalnym i 3l na gruntach nieprzepuszczalnych np. gliniastych. Zasada jest taka, że lepiej podlewać obficiej i rzadziej niż często ale mało. 

Nawożenie

Składniki pokarmowe wchodzące w skład nawozów mineralnych sprawiają, że nasz trawnik ma zdrowy i intensywny kolor, wpływają one również na zwartość i gęstość darni a chwaty i mech nie mają szans. Zabieg nawożenia jest zatem konieczny ponieważ podczas koszenia przyczynia się do zużywania składników pokarmowych znajdujących się w glebie. Zatem, jeżeli substancje mineralne nie są uzupełniane prowadzi to do słabszego wzrostu trawy, która staje się przy tym bardziej wiodka i traci kolor. Zalecane jest regularne nawożenie np. raz w miesiącu. Nawóz należy rozsiewać równo, tak żeby nie powstawały pasy i łaty.

Odchwaszczanie

Na trawniku mogą pojawić się chwasty dwuliścienne. Są one tak na prawdę najmniejszym problemem, wystarczy użyć preparatu na tego rodzaju chwasty np. Bofix. Jest to herbicyd, który nie działa na trawę. Stosujemy go na trawniku, przynajmniej jednorocznym, w dzień bezdeszczowy. Rośliny, które znajdują się na sąsiadujących z murawą rabatach, osłaniamy folią. Jeżeli nie chcemy używać środków chemicznych, wystarczy, że wykopiemy chwasta wraz z korzeniem, a na jego miejscu posiejemy trawę.

Co po urlopie?

Aby uratowac nasz trawnik po urlopie, przygotujmy się na dwa lub trzy tygodnie cierpliwości. Najpierw bardzo nisko, prawie przy ziemi kosimy darń. Następnie w sporej dawce rozsypujemy równomiernie nawóz do trawników. Musimy pamiętać o bardzo obfitym systematycznym, najlepiej codziennym, podlewaniu. Jeżeli w trawnik wdarły się chwasty, opryskujemy je Bofixem. Na trawniku dobrze jest również rozłożyć równomierną warstwę żyznego i rozdrobnionego substratu. Tak gdzie pojawiły się poste plamy, dosiewamy trawę. Istnieje również inna opcja, dużo bardziej radykalna, a mianowicie założenie trawnika od początku.

Jak duży jest Wasz trawnik? Jak często go strzyżecie?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =