Ogród Jak pielęgnować trawnik?

Jak pielęgnować trawnik?

-

Zalety trawnika
– wydziela duże ilości pary wodnej
– obniża temperaturę otoczenia
– ujemnie jonizuje powietrze
– korzystnie oddziałuje na ludzi i otoczenie

Mając na uwadze zalety trawnika, zakładając go musimy pamiętać o warunkach naszego ogrodu i działki, w zależności od tego co tworzymy

Rodzaje trawników

Trawnik ozdobny – jest on wielogatunkowy czyli składa się z mieszanek różnych gatunków roślin (m.in. wiechliny łękowej i kostrzewy czerwonej). Taki trawnik ma większą odporność na deptanie i nie wymaga częstego podlewania i nawożenia.
Trawnik dywanowy – jest on monokulturowy czyli budowany jest z jednego gatunku roślin np. mietlicy pospolitej lub kostrzewy nitkowatej. Jet on bardzo estetyczny ale trudny w utrzymaniu gdyż wymaga wzmożonej pielęgnacji (podlewanie, koszenie, nawożenie). Ponieważ ten trawnik jest najbardziej uniwersalny warto wiedzieć jakie rośliny powinny wchodzić w skład mieszanki: kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa, życica trwała i mietlica pospolita.
Trawnik rekreacyjny -najbardziej popularny, łączący funkcje ozdobną jak i wypoczynkową (jest odporny na deptanie). Dlatego jest idealny na działkę lub jako ozdoba przydomowego ogródka.
Trawnik na nietypowym terenie (skarpa) – jest to trudny teren ponieważ trawnik narażony jest na erozję powietrzną oraz wodną ziemi na której się znajduje. Rośliny idealne to kostrzewa czerwona oraz wiechlina łąkowa.

Jak przygotować teren pod trawnik
– usunąć zanieczyszczenia i śmieci
– usunąć chwasty
– przekopujemy teren, nadając glebie odpowiednią porowatość
– formujemy ewentualne spadki lub wzniesienia
– wzbogacamy glebę nawozem wieloskładnikowym
– wyrównujemy powierzchnie przyszłego trawnika (tzw. „wałowanie”)
– siejąc mieszankę trawnikową, pamiętajmy że robimy to w dwóch kierunkach. – wówczas zapewniamy równomierne pokrycie powierzchni gleby nasionami

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Poprzedni artykułPielęgnacja storczyków
Następny artykułJak wywabić plamy z krwi?
Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak karać psa?

Kary fizyczne rzadko odnoszą zamierzony skutek. Pies nie zawsze kojarzy je z niepożądanym przez właściciela zachowaniem. Niosąc ze sobą ból i strach mogą zostać skojarzone z przypadkowym czynnikiem występującym w danej sytuacji, obniżają zaufanie do właściciela i mogą wywołać zachowania agresywne psa.

Zobacz też

Jak wróżyć z kresek?

Zwykle czynność wróżenia kojarzy nam się z jakimiś magicznymi przedmiotami: szklana kula, Tarot, wahadełko. Nieodłączną częścią wróżby wydaje się też osoba wróżbity o niezwykłej intuicji i doświadczeniu. Tymczasem okazuje się, że istnieją takie formy wróżb, które bez problemu możemy wykonać sami i to bez posiadania typowych wróżbiarskich narzędzi. Jedną z nich jest wróżba z kresek.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: