Jak podlewać rośliny w ogrodzie?

Ogród    
ocena

Podlewanie jest jednym z niezwykle ważnych zabiegów pielęgnacyjnych roślin w ogrodzie.

Jak podlewać rośliny w ogrodzie?

sxc.hu

Jest to zabieg niezbędny do prawidłowego funkcjonowania roślin. Zbyt mała ilość wody może doprowadzić do uschnięcia roślin, z kolei zbyt duża jej ilość poskutkuje gniciem. Zatem trzeba dobrać odpowiednią ilość wody według wymagań każdej rośliny.

Najwięcej wody rośliny potrzebują w miesiącach letnich. Podstawową zasadą sztuki ogrodniczej jest to by nie podlewać roślin w pełnym słońcu. Starajmy się podlewać rośliny rano lub wieczorem. Podlanie bądź zraszanie roślin w południe może skończyć się jej poparzeniem. Powstają wtedy plamy na liściach.

Najwięcej wody przeznaczamy dla roślin świeżo posadzonych, młodych. Częściej podlewamy także rabaty gęsto obsadzone.

Do podlewania roślin używajmy węży ogrodowych, konewek, małych wiader czy butelek. Przy roślinach mniejszych i delikatniejszych stosujmy podlewanie z konewki, tak by nie uszkodzić roślin.

W połowie mają większość roślin balkonowych i w pojemnikach wynosimy do ogrodu. Podczas podlewania stopniowo zwiększajmy ilość wody.

Wilgotność podłoża sprawdzajmy palcem. Jeśli na głębokości 2–3 cm ziemia jest wilgotna, możemy się wstrzymać z podlewaniem. Podstawową zasadą przy podlewaniu roślin balkonowych i w skrzyniach jest to, by roślin nie zraszać. Strumień wody kierujmy wprost na powierzchnię ziemi.

UWAGA!

W pochmurne i deszczowe dni chrońmy nasze rośliny balkonowe i przestawmy je pod osłony. Podlewamy obficie tak, by wilgoć dotarła do dna doniczki. W przeciwnym razie dolne korzenie zaczną obumierać.

Należy podlewać rzadziej, ale obficie. Nie jest wskazane częste podlewanie małymi porcjami. Istnieją trzy sposoby podlewania roślin:

- podlewanie,

- zraszanie,

- deszczowanie.

Podlewanie to nawadnianie gleby wokół roślin, zraszanie to opryskiwanie liści oraz gleby wokół a deszczowanie to technika polegająca na dostarczaniu wody jako krople spryskujące.

Grządki w naszym ogródku warzywnym podlewajmy rozproszonym strumieniem wody. Uważajmy przy tym, by nie wypłukać nasionek spod gleby.

Aby woda w glebie została zatrzymana na dłuższy czas, dobrym pomysłem jest ściółkowanie roślin. Dzięki niemu odparowanie wody zostanie spowolnione. Zużycie porcji wody może zostać ograniczone dzięki obecności hydrożeli. Jest to rodzaj substancji magazynujący wodę.

Dużej ilości wody potrzebują takie rośliny jak: hortensje, piwonie, funkie, azalie i różaneczniki oraz wszystkie rośliny z grupy wilgociolubnych. Mniej wody można dostarczać roślinom skalnym. Są one odporne na brak wody, źle natomiast znoszą jej nadmiar.

Jak często podlewacie rośliny w ogrodzie? Dodalibyście coś do powyższych wskazówek? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =