Jak pozbyć się kretów z ogrodu?

Ogród    
ocena

Krety tak naprawdę mają bardzo dużo pożytecznych cech. Żywią się dżdżownicami, larwami owadów, m. in. wielu ogrodowych szkodników (np. larwy komarnicy, sprężykowate i in.). W wilgotnych miejscach ogrodu ich korytarze pomagają odwodnić i przefiltrować teren.

Zazwyczaj jednak te milutkie zwierzątka traktowane są jako szkodniki, ponieważ ryjąc swe tunele, niszczą uprawy, grządki z kwiatami oraz trawniki. Jeśli zadomowiły się w naszym ogrodzie na dobre, poznajmy kilka sprawdzonych sposobów jak je wypłoszyć. Nie zapomnijmy jednak o tym, że krety są objęte ochroną, zatem nie można ich zabijać. Istnieją jednak mniej inwazyjne i bardziej przyjazne metody. Oto kilka z nich.

Sposoby na odstraszenie tych zwierząt są zazwyczaj oparte na ich zmyśle węchu oraz słuchu. Zatem świst wiatru w otwartej plastikowej butelce zawieszonej na kijku wetkniętym w norę, lub stukanie plastikowej butelki o kijek skutecznie zniechęci krety do przebywania w ogrodzie. Butelkę lub też drewnianą kołatkę wieszamy na wysokości ok. 20 cm nad powierzchnią kretowiska. Nie polecam jednak tej metody, jeżeli zależy nam na ładnym wyglądzie ogrodu. Plastikowe butelki na kijkach nie wyglądają zbyt estetycznie.

Możemy również wetknąć do nory szmatkę nasączoną naftą, fenolem lub olejem napędowym (ich zapach odstrasza krety). Możemy umieścić tam również kłującą jeżynę. Dobrym i sprawdzonym sposobem jest również posadzenie w ogrodzie wilczomlecza, bazylii lub aksamitek (podobnie jak w przypadku nafty czy oleju napędowego, krety nie przepadają na ich zapachem). Jeżeli posiejemy kwiaty na granicy ogrodu, stworzymy roślinną barierę przed kretami.

A może żywy środek odstraszający? Jeżeli lubimy zwierzątka, możemy hodować kilka kotów, które wieczorami będą polowały na krety i inne gryzonie.

Kopiec kreta

Źródło: photoxpress.com

Mniej drastycznym zabiegiem będzie przesiedlenie intruza. Zaobserwujmy, kiedy kret tworzy kopczyk. Wykopmy go wówczas bardzo ostrożnie, wsadźmy do plastikowego wiadra i wypuśćmy na wolność w tej części ogrodu, gdzie nie będzie nam przeszkadzał (np. obok żywopłotu). Jeżeli nie mamy czasu na obserwacje, zamontujmy specjalne pułapki. Możemy je przygotować sami. W pobliżu świeżego kretowiska, w odległości ok. 20 cm. wkopujemy litrowy słoik i przykrywamy go tekturką. Kiedy kret złapie się w naszą pułapkę, wynosimy go poza obszar ogrodu.

UWAGA!

Zakładając ogród od podstaw, pamiętajmy o stworzeniu skutecznej bariery przed kretami. Może ją stanowić podmurówka ogrodzenia lub wkopana wzdłuż ogrodzenia ocynkowana siatka o bardzo drobnych oczkach, taka przez którą kret nie będzie mógł się przedostać

Znacie inne skuteczne sposoby na krety? Podzielcie się nimi.

OCENA
1.83
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =