Zazwyczaj jednak te milutkie zwierzątka traktowane są jako szkodniki, ponieważ ryjąc swe tunele, niszczą uprawy, grządki z kwiatami oraz trawniki. Jeśli zadomowiły się w naszym ogrodzie na dobre, poznajmy kilka sprawdzonych sposobów jak je wypłoszyć. Nie zapomnijmy jednak o tym, że krety są objęte ochroną, zatem nie można ich zabijać. Istnieją jednak mniej inwazyjne i bardziej przyjazne metody. Oto kilka z nich.

Sposoby na odstraszenie tych zwierząt są zazwyczaj oparte na ich zmyśle węchu oraz słuchu. Zatem świst wiatru w otwartej plastikowej butelce zawieszonej na kijku wetkniętym w norę, lub stukanie plastikowej butelki o kijek skutecznie zniechęci krety do przebywania w ogrodzie. Butelkę lub też drewnianą kołatkę wieszamy na wysokości ok. 20 cm nad powierzchnią kretowiska. Nie polecam jednak tej metody, jeżeli zależy nam na ładnym wyglądzie ogrodu. Plastikowe butelki na kijkach nie wyglądają zbyt estetycznie.

Możemy również wetknąć do nory szmatkę nasączoną naftą, fenolem lub olejem napędowym (ich zapach odstrasza krety). Możemy umieścić tam również kłującą jeżynę. Dobrym i sprawdzonym sposobem jest również posadzenie w ogrodzie wilczomlecza, bazylii lub aksamitek (podobnie jak w przypadku nafty czy oleju napędowego, krety nie przepadają na ich zapachem). Jeżeli posiejemy kwiaty na granicy ogrodu, stworzymy roślinną barierę przed kretami.

A może żywy środek odstraszający? Jeżeli lubimy zwierzątka, możemy hodować kilka kotów, które wieczorami będą polowały na krety i inne gryzonie.

Kopiec kreta

Źródło: photoxpress.com

Mniej drastycznym zabiegiem będzie przesiedlenie intruza. Zaobserwujmy, kiedy kret tworzy kopczyk. Wykopmy go wówczas bardzo ostrożnie, wsadźmy do plastikowego wiadra i wypuśćmy na wolność w tej części ogrodu, gdzie nie będzie nam przeszkadzał (np. obok żywopłotu). Jeżeli nie mamy czasu na obserwacje, zamontujmy specjalne pułapki. Możemy je przygotować sami. W pobliżu świeżego kretowiska, w odległości ok. 20 cm. wkopujemy litrowy słoik i przykrywamy go tekturką. Kiedy kret złapie się w naszą pułapkę, wynosimy go poza obszar ogrodu.

Uwaga!

Zakładając ogród od podstaw, pamiętajmy o stworzeniu skutecznej bariery przed kretami. Może ją stanowić podmurówka ogrodzenia lub wkopana wzdłuż ogrodzenia ocynkowana siatka o bardzo drobnych oczkach, taka przez którą kret nie będzie mógł się przedostać

Znacie inne skuteczne sposoby na krety? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak ozdobić dom na Wielkanoc?
Następny artykułPomysły na pisanki wielkanocne

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here