Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Ogród    
ocena

Mech na trawniku jest zazwyczaj oznaką słabego drenażu gleby. Zwalczyć go możemy stosując preparaty oparte na dichlorofenie lub siarczku żelaza. Jednak bez względu na to, jak często będziemy wykonywali oprysk na trawniku, mech i tak powróci dopóki nie zmienimy właściwości podłoża.

Jak pozbyć się mchu z trawnika?

photoxpress.com

Niechciany mech najczęściej pojawia się na naszych trawnikach w okresie wiosennym i jesiennym. Spotykamy go w miejscach ocienionych o kwaśnym, zbitym, ubogim w minerały oraz słabo nawożonym podłożu.

Wyróżniamy następujące rodzaje mchów:

1) mech płożący, ścielący się po powierzchni, o pierzastych pędach i zielono-złotej barwie - pojawia się w miejscach nadmiernie zacienionych lub tych o słabo przepuszczalnej glebie;

2) mech wyprostowany, mający pędy o liściach zielonych na szczycie i brązowych u nasady - wskazuje na glebę suchą, ubogą i kwaśną;

3) mech poduszkowaty, mający krótkie wyprostowane pędy, gęsto ulistniony - oznacza glebę przesuszoną.

Rozległe płaty mchu wymagają usunięcia wraz z chwytnikami (tak nazywamy korzonki mchu).  Najczęściej do usunięcia mchu z trawnika wystarczy kilkakrotne powtórzenie jednego z poniższych zabiegów.

Wykonanie drenażu.

Robi się go za pomocą nakłuwania gleby specjalnym urządzeniem - aeratorem. Na małych powierzchniach możemy posłużyć się widłami ogrodowymi. Szpice na aeratorze ustawia się w odległości co 15cm, na głębokość ok. 8 cm. Po zabiegu aeracji rozsypujemy na trawniku warstwę żwirku lub pisaku w ilości 1kg na m2.

Zabieg aeracji (napowietrzania) stosowany jest na wieloletnich, ubitych trawnikach, jak również na mocno ubitych murawach. Służy on intensywnemu rozwojowi korzeni, zwiększeniu elastyczności trawnika, powoduje wzmożoną regulację trawy, sprzyja powstawaniu nowych rozłogów, ułatwia wnikanie powietrza, wody i nawozów do strefy korzeniowej traw, podnosi również temperaturę gleby i rozluźnia jej strukturę.

Zabieg przeprowadza się raz w roku, najlepiej wiosną lub w lipcu, po niskim skoszeniu trawnika i przy odpowiedniej wilgotności gleby (powinna być średnia - nie za mokra i nie za sucha). Wykonujemy go walcem z rurkowymi bolcami o średnicy 15-20mm i długości 8-10cm bądź ręcznym aeratorem o takich samych parametrach rurek. Aerator wyrywa z warstwy nośnej trawnika wałeczki darni o podanych wyżej parametrach. Można także użyć na obuwie nakładek z kolcami.  Liczba otworów wykonanych na 1m2 powinna wynosić 180-200.

Wskazane jest również potraktowanie trawnika wapnem węglanowym (kredowym), zapewnia to odkwaszenie gleby.

Pielęgnacja trawnika

Trawnik kosimy nieco wyżej, na wysokość ok. 5-7 cm. Nie podlewajmy go zbyt często. W razie konieczności, wiosną lub jesienią zastosujmy preparat chwastobójczy np. Mogeton 25W oraz Bio Moss Killer. Mech jest jednak bardzo odporny na opryski herbicydowe, dlatego też dopiero po upływie ok. 3 tygodni możemy wygrabić jego obumarłe resztki i na puste miejsca posiać trawę. 
Redukujmy zacienienie, wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe. Usuwanie niżej położonych gałęzi na drzewach i krzewach może pomóc tylko częściowo i mech będzie się pojawiał. Wówczas należy rozważyć, czy nie usunąć całego drzewa lub krzewu, ewentualnie całkowicie zrezygnować w tym miejscu z trawnika.

UWAGA!

Pozbycie się rzeczywistej przyczyny narastanie mchu powoduje zwykle powolne ustępowanie zagrożenia mchem i zapobiegnie jego nawrotowi.

Macie inne sprawdzone sposoby na pozbycie się mchu z trawnika? Jak z nim walczycie?

OCENA
2.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =