Ogród Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Jak pozbyć się mchu z trawnika?

-

Niechciany mech najczęściej pojawia się na naszych trawnikach w okresie wiosennym i jesiennym. Spotykamy go w miejscach ocienionych o kwaśnym, zbitym, ubogim w minerały oraz słabo nawożonym podłożu.

Wyróżniamy następujące rodzaje mchów:

1) mech płożący, ścielący się po powierzchni, o pierzastych pędach i zielono-złotej barwie – pojawia się w miejscach nadmiernie zacienionych lub tych o słabo przepuszczalnej glebie;

2) mech wyprostowany, mający pędy o liściach zielonych na szczycie i brązowych u nasady – wskazuje na glebę suchą, ubogą i kwaśną;

3) mech poduszkowaty, mający krótkie wyprostowane pędy, gęsto ulistniony – oznacza glebę przesuszoną.

Rozległe płaty mchu wymagają usunięcia wraz z chwytnikami (tak nazywamy korzonki mchu). Najczęściej do usunięcia mchu z trawnika wystarczy kilkakrotne powtórzenie jednego z poniższych zabiegów.

Wykonanie drenażu.

Robi się go za pomocą nakłuwania gleby specjalnym urządzeniem – aeratorem. Na małych powierzchniach możemy posłużyć się widłami ogrodowymi. Szpice na aeratorze ustawia się w odległości co 15cm, na głębokość ok. 8 cm. Po zabiegu aeracji rozsypujemy na trawniku warstwę żwirku lub pisaku w ilości 1kg na m2.

Zabieg aeracji (napowietrzania) stosowany jest na wieloletnich, ubitych trawnikach, jak również na mocno ubitych murawach. Służy on intensywnemu rozwojowi korzeni, zwiększeniu elastyczności trawnika, powoduje wzmożoną regulację trawy, sprzyja powstawaniu nowych rozłogów, ułatwia wnikanie powietrza, wody i nawozów do strefy korzeniowej traw, podnosi również temperaturę gleby i rozluźnia jej strukturę.

Zabieg przeprowadza się raz w roku, najlepiej wiosną lub w lipcu, po niskim skoszeniu trawnika i przy odpowiedniej wilgotności gleby (powinna być średnia – nie za mokra i nie za sucha). Wykonujemy go walcem z rurkowymi bolcami o średnicy 15-20mm i długości 8-10cm bądź ręcznym aeratorem o takich samych parametrach rurek. Aerator wyrywa z warstwy nośnej trawnika wałeczki darni o podanych wyżej parametrach. Można także użyć na obuwie nakładek z kolcami. Liczba otworów wykonanych na 1m2 powinna wynosić 180-200.

Wskazane jest również potraktowanie trawnika wapnem węglanowym (kredowym), zapewnia to odkwaszenie gleby.

Pielęgnacja trawnika

Trawnik kosimy nieco wyżej, na wysokość ok. 5-7 cm. Nie podlewajmy go zbyt często. W razie konieczności, wiosną lub jesienią zastosujmy preparat chwastobójczy np. Mogeton 25W oraz Bio Moss Killer. Mech jest jednak bardzo odporny na opryski herbicydowe, dlatego też dopiero po upływie ok. 3 tygodni możemy wygrabić jego obumarłe resztki i na puste miejsca posiać trawę.
Redukujmy zacienienie, wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe. Usuwanie niżej położonych gałęzi na drzewach i krzewach może pomóc tylko częściowo i mech będzie się pojawiał. Wówczas należy rozważyć, czy nie usunąć całego drzewa lub krzewu, ewentualnie całkowicie zrezygnować w tym miejscu z trawnika.

Uwaga!

Pozbycie się rzeczywistej przyczyny narastanie mchu powoduje zwykle powolne ustępowanie zagrożenia mchem i zapobiegnie jego nawrotowi.

Macie inne sprawdzone sposoby na pozbycie się mchu z trawnika? Jak z nim walczycie?

Poprzedni artykułJak nawozić drzewa owocowe?
Następny artykułJak zwalczyć ślimaki?
Barbara Machalska

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zorganizować imprezę w stylu francuskim?

Francuski wieczór może przybrać bardziej statyczną formą polegającą na konsumpcji tradycyjnych potraw francuskich. Można dodać mu jednak odrobinę pikanterii i przeobrazić w ostrą imprezę w stylu Moulin Rouge.

Jak siadać i siedzieć?

Tak jak w przypadku stania czy wykonywania innej czynności, w której w jakiś sposób prezentujemy otoczeniu swoją sylwetkę, siadanie zdaje się być aktem rzutującym na odbiór naszej osoby przez towarzystwo, w jakim się znajdujemy. Zwłaszcza wówczas, gdy znaleźliśmy się w sytuacji oficjalnej bądź też siadamy w jakimś szerszym gronie przy stole.

Zobacz też

Syndrom poaborcyjny – co to jest, na czym polega?

Statystyki mówiące o ilości aborcji szokują – co roku dokonywanych jest około 50 milionów aborcji. Konsekwencje decyzji o usunięciu ciąży często dopadają dopiero po pewnym czasie. Wbrew pozorom na syndrom poaborcyjny cierpią nie tylko niedoszłe matki, ale i ich partnerzy oraz najbliższa rodzina, która wiedziała o ciąży i oczekiwała przyjścia na świta dziecka.

Brandit, czyli niemiecka marka za rozsądna cenę

Praca w trudnych warunkach czy odbywanie wyczerpującej, lecz dającej wiele satysfakcji aktywności fizycznej poza domem, może być powodem, dla...

W poszukiwaniu pozytywów – czyli na jaką maseczkę się zdecydować, żeby wyglądać dobrze?

Obecna sytuacja związana z koronawirusem, zaskoczyła wszystkich. Nikt nie spodziewał się, że życie przeniesie się prawie w całości do...

Może Cię zainteresuje: