Jak pozbyć się stonki ziemniaczanej?

Ogród    
ocena

Jednym z najbardziej popularnych ziemniaczanych szkodników jest stonka ziemniaczana. Po raz pierwszy chrząszcz ten pojawia się wiosną, kiedy zaczynają kwitnąć żarnowce, lilaki i jarzębiny. Jednak masowe ataki pojawiają się w okresie kwitnienia bzu czarnego oraz jaśminu.

Jak pozbyć się stonki ziemniaczanej?

photoxpress.com

Stonki zawsze rozpoczynają swój żer od obrzeży, a później występują placowo. W walce ze stonką możemy sięgać po preparaty ekologiczne oraz po środki chemiczne. Preparaty ekologiczne dzielimy na dwie grupy: wyciągi roślinne oraz mikroorganizmy. Jednym z bardzo dobrze działających preparatów roślinnych jest wyciąg ze złocienia dalmatyńskiego. Jest to tak naprawdę ekstrakt kwasu chryzantemowego, całkowicie ekologiczny. W handlu możemy go nabyć pod nazwą Perytryna naturalna J. Stosujemy go przy dużym zachmurzeniu lub najlepiej nocą, ponieważ jest bardzo wrażliwy na temperaturę. Zalecana dawka wynosi 0,5 kg/ ha. Potwierdzona skuteczność tego środka wynosi 100%! Bardzo ważna jest jednak technika oprysku. Preparat rozprowadzamy bardzo dokładnie, a pH naszej cieczy roboczej nie powinna przekraczać 7,0. Okazuje się, że im większa zasadowość środka, tym jego skuteczność jest mniejsza. Zatem przyjęło się i jest powszechnie stosowane rozcieńczenie cieczy octem w dawce 0,5 litra na 100 litrów wody.

sxc.huŹródło: sxc.hu

Drugim bardzo skutecznym środkiem jest retenon – stanowi go wyciąg z subtropikalnych roślin. Ma on bardzo podobne działanie jak poprzedni insektycyd, z tą jednak różnicą, że dłużej pozostaje w środowisku. Bardzo ważnym jest fakt, że retenon tolerowany jest przez pszczoły. Należy jednak stosować go bardzo ostrożnie, ponieważ jest toksyczny dla ludzi i zwierząt. Jeżeli chcemy zmniejszyć jego toksyczność, mieszamy go z wyciągiem ze złocienia.

Kolejnym preparatem jest wyciąg z drzewa Neem. Jest to środek, który działa w sposób systemiczny. Jego działanie powoduje zmniejszenie apetytu szkodników, co w konsekwencji prowadzi do ich śmierci. Działa również na mszyce.

Ponadto do naturalnych środków zwalczania stonki zaliczamy również: oleje parafinowe, szare mydło oraz sole potasowe, są one jednak stosowane na zdecydowanie mniejszą skalę.

Jedną z głównych metod zwalczania szkodnika jest metoda chemiczna. Wiosną, na odmianach wczesnych zazwyczaj pojawia się potrzeba zwalczania żerujących chrząszczy. W sezonie wegetacyjnym najbardziej szkodliwe są larwy stonki, zatem one również są obiektem zwalczania. Musimy liczyć się z tym, że w związku z ocieplaniem się klimatu gatunek ten jest w stanie wytworzyć nawet dwa pełne pokolenia, co powoduje, że koniecznym jest zwalczanie obu pokoleń. Zalecanymi preparatami są Actra ® 25 WG (dawka 0,08 kg/ha) jak również Karat e Zeon ® 050SC (dawka 0,12-0,16 l/ha).

UWAGA!

Pamiętajmy również, aby podczas wybierania odpowiedniego preparatu zwrócić uwagę na zalecaną temperaturę podczas wykonywania zabiegu, ponieważ może to wpłynąć na jego skuteczność.

Znacie inne sposoby na stonkę ziemniaczaną Podzielcie się nimi.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =