Jak przesadzać duże drzewa?

Ogród    
ocena

Często na zakupionych przez nas działkach rosną duże drzewa. W momencie, gdy powstaje projekt zagospodarowania terenu czy projekt domu, bywa, że chcemy usunąć dane drzewo. Występujemy wtedy z wnioskiem o pozwolenie na jego wycięcie. Bywa, że dostajemy zgodę jedynie na jego przesadzenie.

Jak przesadzać duże drzewa?

sxc.hu

Drzewa należy przesadzać z bryłą korzeniową. Bryła korzeniowa o średnicy 100 cm może ważyć nawet tonę! Dlatego sami możemy jedynie przesadzić drzewo o obwodzie pnia do 20 cm. Przy dużych drzewach warto zatrudnić firmę, która zajmuje się przesadzaniem dużych drzew. Firmy takie mogą przesadzać i transportować je na większe odległości.

Jeśli zdecydujemy się na przesadzenie dorosłego drzewa, nie możemy tego wykonać od razu. Rok przed planowanym przesadzeniem należy rozpocząć przygotowania. W odległości ok. 50 cm od pnia kopiemy dość głęboki rów. Następnie ostrym narzędziem przycinamy korzenie. Przycinanie korzeni dobrze jest wykonywać etapami. Po tym zabiegu drzewo zacznie wytwarzać dużą ilość korzeni bocznych, co przyczyni się do powstania zwartej bryły korzeniowej. Należy również podciąć dolne korzenie, lecz ten zabieg wykonujemy dopiero po roku, tuż przed przesadzeniem.

Aby bryła nie rozpadła się podczas przenoszenia czy transportu, dobrym pomysłem jest zawinięcie jej w folię lub jutowy materiał. Wystarczy ją jedynie związać grubym sznurem. Zabezpieczy to także bryłę przed wyschnięciem. W przypadku małych drzew lub krzewów przycinanie możemy wykonywać kilka miesięcy przed planowanym przesadzeniem.

Po przetransportowaniu drzewa w nowe miejsce sadzimy je w uprzednio przygotowanym dole i obficie podlewamy. Nowe miejsce dla rośliny wymaga przygotowania. Musimy je oczyścić z nieczystości, kamieni. Dobrze jest także spulchnić glebę w dołku, aby korzenie poradziły sobie w nowym miejscu. Drzewo należy jeszcze zabezpieczyć palikami. Uchroni je to przed niebezpieczeństwem przechylenia w czasie silnych, porywistych wiatrów.

Do przesadzania starajmy się wybierać przede wszystkim jak najmłodsze drzewa. Starsze gorzej je znoszą. Istnieje pewna grupa drzew dobrze znoszących zabieg przesadzania. Należą do niej: wierzby, topole, lipy, dąb czerwony oraz platany. Z drzew iglastych będą to świerki i jodły. Bardzo źle przesadzanie znoszą gatunki takie jak: brzoza brodawkowata, sosna pospolita, jarząb pospolity oraz jesiony.

Zabieg przesadzania najlepiej wykonywać jesienią lub wczesną wiosną. Dotyczy to głównie drzew liściastych zrzucających liście na zimę. Rośliny iglaste najlepiej przesadzać w okresie od sierpnia do połowy września.

Czy macie swoje sprawdzone sposoby na przesadzanie dużych drzew? Opiszcie nam je!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =