Jak rozmnażać rośliny przez odkłady?

Ogród    
ocena

Rozmnażanie przez odkłady jest bardzo prostym i przyjemnym sposobem rozmnażania roślin. Jest to również główny sposób rozmnażania wszystkich pnączy. Rozmnażanie w ten sposób rozpoczynamy w okresie wiosennym, wybierając do tego pędy zeszłoroczne. Aby ułatwić ukorzenienie, możemy wspomóc się bardzo popularnymi ostatnio środkami chemicznymi – ukorzeniaczami.

Jak rozmnażać rośliny przez odkłady?

Fot. www.kalina-rosliny.pl

Ukorzenione pędy należy odciąć i przesadzić wiosną lub następnej jesieni.
Istnieje kilka rodzajów odkładów:

Odkłady zwykłe
Takie odkłady wykonuje się rozmnażając rośliny o sztywnych pędach. W dołek, wykopany szpadlem wbitym w kierunku rośliny matecznej, wkładamy - „ostro” odgięty pęd. Na dnie dołka mocuje się go drutem lub widełkowato rozszczepionym patykiem. Jego wierzchołek kierujemy ku górze, jeżeli zajdzie taka potrzeba wiążemy go do palika.

rozmnażanieFot. photoxpress.com

Odkład płaski
Pędy, po przygięciu, układa się w rowkach o głębokości około 5-10 cm, a następnie mocuje do ziemi za pomocą drutu. Następnie przysypuje się około dwucentymetrową warstwą ziemi, którą przez cały sezon należy utrzymywać w stanie wilgotnym. Jeżeli jest taka możliwość odkład należy również cieniować.

Odkład powtarzany
Jest bardzo podobny do odkładu płaskiego. Różni się jedynie tym, że pęd należy wygiąć w linię falistą. Pąki, z których rozwiną się nowe pędy, powinny znaleźć się nad powierzchnią ziemi. Korzenie wytwarzają się na pędach, w okolicy pąków przysypanych ziemią. Do tego rodzaju odkładów przeznaczone są  przede wszystkim pnącza i rośliny których pędy są elastyczne.

Odkład powietrzny
Jest to doskonały sposób rozmnażania dla miłośników roślin ogrodowych oraz domowych. Ponadto sprawdza się w przypadku roślin, które są trudne do ukorzenienia poprzez inne metody. Odkłady te wykonuje się wiosną. Rozpoczyna się od zdjęcia z rośliny w miejscu planowanego odkładu obrączki o szerokości około 2 cm.

Korę należy odjąć po uprzednim wykonaniu dwóch równoległych nacięć wokół gałązki.  Powstałą ranę należy potraktować ukorzeniaczem w postaci pudru, a następnie obłożyć warstwą rozdrobnionego i zwilżonego torfu (torf nie może być jednak mokry). Torf należy owinąć kawałkami folii polietylenowej. Połączenia folii uszczelnia się za pomocą taśmy klejącej. Całość jeszcze raz należy owinąć folią aluminiową, która ma za zadanie chronić odkład przed nagrzewaniem, a młode korzenie przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Kiedy odkłady ukorzenią się, możemy nową roślinkę przenieść do gruntu.

Jakie rośliny posiadacie w swoim ogrodzie? Jak duży jest Wasz ogród?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =