Jak rozmnażać rośliny przez podział?

Ogród    
ocena

Podział roślin jest jednym z najbardziej powszechnych i najprostszych sposobów ich rozmnażania. Jest to również metoda na ich odmłodzenie. Zabieg ten najlepiej wykonywać w okresie kiedy rośliny kwitną, czyli na wiosnę. Jest to moment tym bardziej odpowiedni, że rośliny wytwarzają wówczas nowe pędy i rozwijają swoje systemy korzeniowe.

Jak rozmnażać rośliny przez podział?

Fot. www.kalina-rosliny.pl

W niektórych przypadkach bardziej dogodnym terminem jest moment, kiedy rośliny wchodzą w stan spoczynku tj. późną jesienią, a czasem nawet zimą (dotyczy to zwłaszcza sadzonek korzeniowych). Możemy wyodrębnić kilka rodzajów podziału roślin, a mianowicie: dzielenie włóknistych koron, dzielenie mięsistych koron, sadzonki korzeniowe, dzielenie kłączy, rozmnażanie przez rozłogi czy też dzielenie bylin.

przesadzanie

Fot. photoxpress.com

 1. Krok pierwszy

  W przypadku podziału włóknistych koron delikatnie wykopujemy roślinę przeznaczoną do podziału, uważając, aby nie uszkodzić jej korzeni. Następnie lekko otrząsamy z ziemi. Przy podziale podczas okresu wegetacyjnego należy obciąć dłuższe łodygi, zmniejszymy w ten sposób utratę przez roślinę wody. Karpy zazwyczaj bardzo łatwo ulegają podziałowi. Czasami jednak może zdarzyć się tak, że będziemy zmuszeni użyć ostrego noża.

 2. Krok drugi

  Młode, zewnętrzne części sadzi się następnie bezpośrednio do gruntu. Wybieramy dni niezbyt upalne i suche. Nie zapomnijmy oczywiście o regularnym podlewaniu. Dużo bardziej problematyczny jest podział koron mięsistych. Jest to tym trudniejszy zabieg, że rośliny mają często splątane łodygi i korzenie.

 3. Krok trzeci

  Po wykopaniu roślin, korzeń czyścimy z ziemi, najlepiej używając wody. Ostrożnie rozcinamy poszczególne części, posypujemy środkiem grzybobójczym i umieszczamy w osobnych doniczkach. Kiedy roślina się wzmocni, przesadzamy ją do gruntu.

 4. Krok czwarty

  Rozłogi to poziome łodygi, u których zazwyczaj na końcu powstają nowe rośliny, które przeznaczone są do rozsady. Po napełnieniu doniczki kompostem na bazie iłu, wykopujemy otwór w pobliżu rozłogu, który wypuścił liście. Ustawiamy w nim doniczkę napełnioną przez nas wcześniej kompostem.

 5. Krok piąty

  Następnie umieszczamy w nim roślinę, mocując rozłóg kawałkiem zagiętego drutu. Po ukorzenieniu, rozłogi możemy poodcinać, a rosnącą w doniczce roślinę zasadzić w innym miejscu. Przy rozmnażaniu rośliny przez sadzonki korzeniowe, najpierw wykopujemy roślinę w okresie jej spoczynku, usuwamy ziemię i odcinamy kilka grubych, młodych korzonków. Następnie zakopujemy roślinę na jej dawnym stanowisku. Z korzeni, które wcześniej odcięliśmy, ostrożnie usuwamy wszystkie korzenie boczne. Wykonujemy również kilka nacięć poziomych. Tak przygotowaną sadzonkę umieszczamy w doniczce z wcześniej przygotowanym kompostem do sadzonek.

 6. Krok szósty

  Najbardziej dogodnym terminem, w przypadku rozmnażania bylin, jest moment tuż przed ich kwitnieniem. Ich korzenie ulegają wówczas modyfikacji i magazynują dużo więcej substancji pokarmowych. Kiedy wykopiemy już roślinę z podłoża, należy obsypać ją środkiem grzybobójczym i lekko wilgotnym kompostem. Tak przygotowaną karpę, przechowujemy w suchym oraz chłodnym miejscu, aż do momentu, kiedy zaczną pęcznieć jej pąki.

 7. Krok siódmy

  Tuż przed rozpoczęciem sezonu, bylinę dzielimy na części. Pamiętajmy, że każda z przygotowanych przez nas części powinna mieć przynajmniej jeden napęczniały pąk. Następnie umieszczamy sadzonkę w doniczce, aż do momentu przeniesienia jej do gruntu.

Jak często zajmujecie się ogrodem? Ile czasu temu w ciągu miesiąca poświęcacie pracy w ogrodzie?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =