Jak samodzielnie zaprojektować ogród?

Ogród    
ocena

Ogród to styl życia. Tak naprawdę to właściciel jest głównym projektantem, ponieważ tylko poznając własną naturę, możemy tak naprawdę pojąć jak powinien wyglądać nasz ogród. Projektowanie działki to dążenie do optymalizacji.

Jak samodzielnie zaprojektować ogród?

sxc.hu

Gdy samodzielnie przystępujemy do zakładania ogrodu, zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, że zanim posadzimy rośliny, musimy najpierw przygotować teren, wykonać odpowiednie prace ziemne oraz budowlane. Kolejność ich nie jest przypadkowa.

Oto, co należy zrobić krok po kroku:

UWAGA!

Jeżeli nasz ogród jest mały, możemy zastosować pnącza rozpięte na kratkach i trejażach. Drzewa oraz wyższe krzewy stanowią tło dla barwnych bylin i roślin jednorocznych. Nie planujmy zbyt gęstych nasadzeń, zawsze sprawdzajmy do jakich rozmiarów roślina dorasta po kilku lub kilkunastu latach.

 1. Krok pierwszy

  Niezbędna jest inwentaryzacja działki. Wykonujemy jej wstępny rzut, najlepiej na papierze milimetrowym w skali 1:100 (1 cm na mapie odpowiada 1 m w terenie). W tym celu możemy wykorzystać podkład geodezyjny lub sporządzić własną mapkę, opierając się na własnoręcznie wykonanych pomiarach.

 2. Krok drugi

  Najpierw nanosimy granice działki, obrys budynków, różnice poziomów oraz elementy uzbrojenia i drzewa już nasadzone. Zaznaczmy na planie co będziemy chcieli zasłonić (śmietnik, kompost, okno sąsiada). Ważnym elementem jest również usytuowanie działki względem stron świata, poziom wody gruntowej oraz rodzaj gleby. Aby lepiej dopasować styl i charakter ogrodu do otaczającego krajobrazu, przyjrzyjmy się drzewom i krzewom porastającym okolicę.

 3. Krok trzeci

  Następnie określmy potrzeby domowników. Zdecydowanie inny charakter ma ogród rodzin często urządzających w nim przyjęcia, inaczej zaprojektuje go rodzina z małymi dziećmi, zupełnie inne aspekty weźmie pod uwagę kolekcjoner roślin.

 4. Krok czwarty

  Teraz zastanówmy się ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację naszej działki. Jeśli nie będziemy mieli go zbyt wiele, wówczas nie planujmy zbyt dużo drzew i krzewów wymagających przycinania, częstego nawożenia czy też okrywania na zimę; z bylin najlepiej wybrać rośliny, które tworzą zwarte kobierce.

 5. Krok piąty

  Koniecznie uwzględnijmy sposób spędzania przez nas wolnego czasu. Ogród jest przecież miejscem, gdzie mamy odpoczywać, również w sposób czynny. Jeżeli lubimy spędzać czas przy grillowaniu, urządźmy taki kącik w zacisznym miejscu, jeżeli gramy w piłkę – zaprojektujmy małe boisko. Pomyślmy, czy będziemy chcieli uprawiać warzywa, wówczas warzywniak umieśćmy z dala od drogi, zioła zasadźmy obok okna kuchennego. Niezmiernie ważnym jest ustalenie miejsca na śmietnik, kompostownik oraz schowek na narzędzia ogrodnicze.

 6. Krok szósty

  Kolejnym krokiem jest podzielenie ogrodu na strefy, najlepiej trzy:

  - wejściową, tzw. przedgródek

  - gospodarczą

  - wypoczynkową.

  Strefa wejściowa to najważniejsze miejsce, stanowi „wizytówkę domu”. Zadbajmy o szybką i bezkolizyjną komunikację. Śmietnik zasłońmy murkiem, żywopłotem lub kępą krzewów.

  Cześć gospodarcza może znajdować się obok domu (np. blisko kuchni) lub na tyle ogrodu. Przy domu przyda się również miejsce na drewno do kominka. Ogródki warzywne mogą znajdować się w dalszej części ogrodu, obok kompostownika i domku na narzędzia, możemy również wkomponować je w rabatę z roślinami ozdobnymi.

  Część rekreacyjna (wypoczynkowa) rozpoczyna się przy wyjściu np. z tarasu, w jej obrębie najlepiej umiejscowić plac zabaw, grill, oczko wodne lub miejsce na ognisko. Grill i miejsce na ognisko, planujemy tak, by nie przeszkadzały sąsiadom. Plac zabaw powinien znajdować się w miejscu dobrze widocznym z domowych okien, a z dala od oczka wodnego.

 7. Krok siódmy

  Ostatnim i najprzyjemniejszym etapem, jest rozmieszczenie roślin na planie. Zestaw gatunków dostosowujemy do panujących warunków glebowych, słonecznych i wietrznych. Zaczynamy od rozplanowania dużych drzew, stanowią one szkielet kompozycji. Następnie niższe piętro roślinne tworzymy z różniej wielkości krzewów – dzielą one ogród na mniejsze wnętrza („pokoje”). Można nimi oddzielać fragmenty działki, odsłonić się od wiatru lub zastawić mało efektywne budynki.

W jakim stylu chcecie zaprojektować swój ogród? Co Was przekonuje do takiej aranżacji?

OCENA
4.80
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =