Jak ulepszyć glebę piaszczystą?

Ogród    
ocena

Nie przejmujmy się, jeżeli nasza działka jest piaszczysta. Nawet przy tak trudnych warunkach możemy posiadać piękny i bujny ogród. Musimy jedynie staranie przygotować glebę oraz dobrać odpowiednie gatunki roślin.

Jak ulepszyć glebę piaszczystą?

photoxpress.com

Ulepszenie piachu
Chcąc ulepszyć piaszczyste podłoże, należy wymieszać je z około 5 cm warstwą gliny rozłożonej na powierzchni. Warto również, jeżeli posadzimy rośliny, które są zielonym nawozem. Posiadają one dużo liści i łodyg, które po przekopaniu, rozkładają się w podłożu i zamieniają w próchnicę. Przed ich siewem zaleca się rozsianie Azofoski (ok. 30 g nawozu na 1 m2). Polecane są rośliny motylkowe: łubin żółty, mieszankę łubinu z owsem lub saladerą, czy też mieszankę peluszki i wyki. Kiedy rośliny rozpoczynają kwitnienie, ścinamy je. Następnie przekopujemy je w taki sposób, aby do ich zielonych części (liście, łodygi), dostęp miał tlen (ponieważ tylko wtedy tworzyć się będzie wartościowa próchnica).

Jakie rośliny?
W przypadku piaszczystego podłoża, należy zrezygnować z roślin o wygórowanych wymaganiach glebowych. Skupmy się jedynie na roślinach pochodzących z siedlisk suchych. Przykład stanowią tutaj wszystkie odmiany rozchodnika, które doskonale odnajdują się na piaszczystych podłożach. Warto również pomyśleć o kwitnących roślinach jednorocznych, które bardzo szybko ozdobią nasz ogród licznymi barwami. Na tak trudnym podłożu jak piasek dobrze rosną: aksamitki, kosmos pierzasty, maczek kalifornijski, nagietek lekarski, nasturcja większa, portulaka wielkokwiatowa, ubiorek okółkowy.

Na glebach piaszczystych dobrze sadzić rośliny, które uprzednio znajdowały się pojemnikach. Ich korzenie jeszcze przez pewien czas po posadzeniu korzystać będą ze związków mineralnych zawartych w ziemi, która wypełniała pojemnik. W ten sposób roślina dużo szybciej, a przede wszystkim łatwiej, dostosuje się do nowych i mniej korzystnych warunków glebowych.

Pielęgnacja gleby
Nawozy organiczne zwiększają zawartość próchnicy w podłożu, zatem nie możemy zapomnieć o regularnym nawożeniu naszej piaszczystej działki. Dzięki próchnicy ziemia staje się żyźniejsza, przez co chłonie więcej wody, co z kolei wpływa korzystnie na rozwój roślin. Najlepiej jeżeli posłużymy się kompostem. Należy go stosować raz do roku wiosną lub jesienią. Rozkładamy kilkucentymetrową warstwę w pobliżu roślin i dokładnie wymieszać z podłożem.

Ziemie piaszczyste należy również systematycznie zasilać wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi. Najlepsze są te wolno działające. Związki mineralne, które są w nich zawarte przenikają do gleby w miarę pobierania ich przez korzenie roślin.

Rośliny, które urosną na piaszczystym podłożu
Drzewa i krzewy liściaste: brzoza brodawkowa, karagana syberyjska, perukowiec podolski, sumak octowiec, śnieguliczka biała, śnieguliczka koralowa, tamaryszek drobnolistkowy, tawuła wczesna, róża pomarszczona, żarnowiec miotlisty.

Drzewa i krzewy iglaste: jałowiec płożący, świerk kłujący, jodła kalifornijska, jałowiec pospolity, jałowiec sabiński, sosna czarna, kosodrzewina, sosna pospolita.

Byliny: aster gawędka, czyściec wełnisty, gipsówka rozesłana, goździk kropkowany, jukka karolińska, kocimiętka Fassena, lawenda wąskolistna, miłek wiosenny, macierzanka piaskowa, zachyłek wielkokwiatowy, rojniki, rozchodniki, szałwia omszona, ostrogowiec czerwony, dyptam jesionolistny, smagliczka skalna.

UWAGA!

Pamiętajmy, aby w przypadku podłoża piaszczystego stosować minimalną podaną i zalecaną przez producenta dawkę. Najlepiej jeżeli podzielimy ją na dwie lub trzy porcje i będziemy dawkować w odstępach dwu lub trzytygodniowych.

Jak duży ogród macie? Co w nim uprawiacie?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =