Jak ulepszyć gliniastą glebę?

Ogród    
ocena

Podłoże gliniaste, które jest ciężkie, zimne i nieprzepuszczalne, jest niezwykle uciążliwe w uprawie. Jednak, jeżeli zastosujemy odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, liczne gatunki roślin będą na niej dobrze rosły.

Jak ulepszyć gliniastą glebę?

photoxpress.com

Przede wszystkim odchwaszczamy. Jeżeli nasz ogród nie jest zbyt duży, najlepiej jeśli chwasty będziemy usuwać ręcznie. Jeżeli jednak, powierzchnia jest duża, najlepiej posłużyć się Rundupem. Po użyciu herbicydu, należy odczekać dwa tygodnie, zanim preparat zacznie działać i zniszczy niechciane chwasty.

Przekopujemy

Kiedy chwasty zaschną, należy je przekopać z podłożem, na głębokości około 20 cm. Dokonajmy tego z chwilą, kiedy gleba obeschnie. W przypadku małego terenu możemy posłużyć się widłami, na większym areale lepiej użyć glebogryzarki lub pługu. Pamiętajmy, aby robić to uważnie, jeżeli mamy już posadzone rośliny. Jeżeli są małe, możemy na czas tego zabiegu wykopać je i umieścić w cieniu.

Poprawiamy strukturę podłoża

Przede wszystkim poprawiamy przepuszczalność podłoża, poprzez dodanie do niego kompostu lub obornika (mieszamy z piaskiem w proporcji 2:1). Mieszanka taka poprawia strukturę gleby i zdecydowanie ją użyźnia. Obornik najlepiej stosować w okresie jesiennym, zaś kompost możemy dodawać do podłoża przez cały rok. Na poprawienie struktury gleby dobrze wpływają również nawozy zielone, najlepiej łubin niebieski. Jego korzenie, drążą głęboko ziemię, spulchniając ją. Bakterie, które znajdują się w strefie włośnikowej łubinu, dostarczają glebie azotu. Poza tym, po rozłożeniu liści i łodyg tej rośliny powstaje cenna próchnica. Łubin wysiewamy wiosną lub jesienią. Na 1m2, stosujemy około 30 g nasion, następnie tuż po zakwitnięciu kwiatów, roślinę ścinamy i przekopujemy.

Nawożenie

Jeżeli glebę wzbogacimy obornikiem lub kompostem, wówczas dodatkowe nawożenie nie jest konieczne. Jeżeli jednak nie zastosowaliśmy powyższego, wówczas podłoże wzbogacić nawozem mineralnym, najlepiej Azofoską w ilości około 60-80 g/m2. Po tym zabiegu, spokojnie możemy zając się sadzeniem roślin.

Jak pielęgnujemy?
Jeżeli mamy do czynienia z podłożem gliniastym, wówczas dobrze jest co kilka lat zasilać go  materiałem wzbogacającym jego strukturę. Może to być kompost, torf lub kora. Rozkładamy około 2-5 cm warstwę i dokładnie przekopujemy). Pamiętajmy, aby szczególnie zadbać o trawnik. Co dwa lata, należy przeprowadzić zabieg aeracji, czyli napowietrzania. Najlepiej wypożyczyć aerator w najbliższym przedsiębiorstwie ogrodniczym. Jest to urządzenie, które nacina powierzchnię ziemi i wypełnia ją piaskiem.

Rośliny na glebę gliniastą:
Drzewa i krzewy liściaste: dereń biały, irga pomarszczona, jaśminowiec wonny, migdałek trójklapowy, leszczyna, kalina koralowa, ostrokrzew kolczasty, złotokap pospolity.

Drzewa i krzewy iglaste: choina kanadyjska, cis pospolity, cyprysik groszkowy, cyprysik błotny, metasekwoja chińska.

Byliny: bergenia sercowata, języczka pomarańczowa, kaczeniec błotny, kaczeniec żółty, krwawnik pospolity, omieg wschodni, pełnik europejski, pierwiosnek różowy, pierwiosnek wyniosły, tatarak wiosenny, zimowit jesienny, złocień wielki.

Jak duży ogród macie? Co w nim uprawiacie?

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =