Jak urządzić ogród dla niewidomych?

Ogród    
ocena

Ogrody dla niewidomych powinny koncentrować się w pierwszej kolejności na cechach „niewizualnych”. Bardzo ważne będą zatem wrażenia dotyku, węchu, smaku i słuchu.

Jak urządzić ogród dla niewidomych?

sxc.hu

Jednym z ważniejszych elementów okaże się także poprowadzenie ścieżek. Powinny one być łatwo dostępne także dla wózków inwalidzkich. Nawierzchnia musi być gładka, ale nie śliska. Zaleca się również tworzenie barierek w miejscach szczególnie niebezpiecznych, gdzie zaistnieć może groźba upadku. Oryginalnym pomysłem są sygnalizujące stopnie. Istotne jest też zamieszczenie tabliczek informacyjnych czy też plakietek z nazwami roślin zapisanych alfabetem Braille’a.

Niezwykle ważne będzie zwrócenie uwagi na wrażenia zapachowe. Można pokusić się o stworzenie czegoś w rodzaju ogrodu doświadczeń, z przeróżnymi zadaniami mającymi na celu rozcieranie aromatycznych ziół. Rośliny cechujące się silnym i przyjemnych zapachem można posadzić w każdej części ogrodu. Sprawią one, że spacer będzie niezwykle przyjemny.

Część ogrodu z doznaniami smakowymi powinna zachęcać do próbowania nie tylko owoców jeżyn, malin, borówek, ale także ziół. W takim prawdziwym owocowym raju powinny także znaleźć się ścieżki i przejścia do poszczególnych rodzajów owoców.

Ciekawe będą egzemplarze roślin o niezwykłej fakturze liści, owoców oraz kory. Czyściec wełnisty należy do kanonu takich roślin. Jego liście ze względu na pokrycie gęstym białym kutnerem są jedwabiście gładkie. Można pokusić się także o posadzenie kilku kłujących roślin, dla bardziej odważnych. Polecane są ostrokrzewy i berberysy. Jednak należy tutaj zachować szczególną ostrożność. Bardzo miłe w dotyku i ciekawe zarazem będą igły jodły kalifornijskiej oraz szyszki jodły koreańskiej.

Aby pozwolić niewidomym zakosztować ogrodowych wrażeń słuchowych, można pokusić się o stworzenie części ogrodu przyjaznej dla ptaków. Prawdziwą symfonię zmysłów może stworzyć szelest roślin, śpiew ptaków oraz szum strumyka.

W ogrodzie dla niewidomych dobrze jest projektować większość roślin charakterystycznych oraz odpornych na dotyk, np. rośliny iglaste, wrzosy, wrzośce, trzmieliny, tawuły itp. Dobrze jest także sadzić rośliny na podwyższeniach, by ułatwiony było ich dotykanie lub wąchanie.

Aby niewidomi czuli się komfortowo i nie zawsze musieli korzystać z pomocy innych osób, można zaprojektować długą barierkę/balustradę wzdłuż całej trasy zwiedzania. Tabliczki przymocowane do balustrady będą informowały o znajdującej się w pobliżu roślinie.

A jak Wy urządzilibyście ogród dla osoby niewidomej? Macie inne pomysły? Podajcie nam je w komentarzach!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =