Jak wybrać doniczkę?

Ogród    
ocena

Centra ogrodnicze oferują naprawdę szeroki wybór doniczek do roślin. Możemy przebierać w różnorodnych kształtach, wielkościach i materiałach. Kupując doniczkę, możemy ją dobrać do elewacji naszego domu, tarasu czy ogrodu pod względem kolorystycznym.

Jak wybrać doniczkę?

sxc.hu

Zanim jednak przystąpimy do zakupu, powinniśmy wiedzieć, jaka roślina się w niej znajdzie. Należy zwrócić uwagę na ekspansywność danego gatunku, jego system korzeniowy oraz odporność, np. na przesychanie. Zwróćmy uwagę również na otwory na dnie. W momencie ich barku możemy sami zrobić drenaż z kamieni i żwiru.

Doniczki plastikowe mają te zaletę, że są lekkie, tanie oraz woda tak szybko z nich nie wyparowuje. Do plastikowych donic nadają się rośliny o stosunkowo małym gabarycie, gdyż może nastąpić jej pękanie. Występują w nich mniejsze wahania temperatur, nie przepuszczają one ani powietrza, ani wody, dlatego muszą w nich znaleźć się rośliny wilgociolubne.

Nie możemy tego samego powiedzieć o donicach glinianych. Są one znacznie cięższe, a co za tym idzie – droższe. Jednak są idealne dla dużych roślin. Mogą im zapewnić większą stabilność. Będą wymagały one jedynie częstszego podlewania. Surowiec taki jak glina to materiał przepuszczalny, zwłaszcza dla powietrza. Powietrze z tego rodzaju donic szybko paruje, gleba będzie więc w większości przesuszona. Dlatego do donic glinianych warto dobierać rośliny znoszące stany niedoboru wody oraz okresowe susze. Jedną z wad glinianych pojemników są także białe plamy powstające na skutek wytrącania się wapnia. Są one trudne do usunięcia. Jednakże nie ulega wątpliwości, że gliniane donice, misy bardzo efektownie wyglądają w ogrodzie i pasują do wielu elementów.

Przy wyborze wielkości doniczki nie możemy kierować się zasadą, że im większa, tym lepsza. W momencie wyboru dużej doniczki dla małej roślin – system korzeniowy za bardzo się rozrośnie w stosunku do części nadziemnej. Część nadziemna rośliny nie będzie efektowna.

Najlepszymi roślinami do donic są niewątpliwie rośliny jednoroczne: pelargonie, petunie, surfinie, begonie, fuksje, bacopy, lobelie, sanvitalie, kocanki itp. Z roślin liściastych odpowiednie będą: irgi, berberysy, tawuły oraz trzmieliny. Nadają się także rośliny iglaste o karłowym pokroju, np.: karłowe odmiany świerków, sosen oraz większość bylin. Bardzo efektownie wyglądają zestawienia roślin z grup bylin wieloletnich. Można z nich tworzyć barwne zestawienie kompozycyjne. Niezawodne są również zioła.

Czym kierujecie się wybierając doniczki i donice do swojego ogrodu? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =