Jak wykończyć ogrodzenie?

Ogród    
ocena

Ogrodzenie jest elementem w dużej mierze świadczącym o zasobności portfela mieszkańców posesji oraz ich guście i wyrafinowaniu. Stanowi niejednokrotnie ozdobę i solidne zabezpieczenia posesji, dodając jej uroku. Czasami niestety ogrodzenie oszpeca całkiem ładny dom, co nie sprawia dobrego wrażenia na gościach. Materiałów i sposobów na wykończenie ogrodzenia jest całkiem spora ilość, a sposób ich doboru i łączenia elementów i ich kompozycji należą w dużej mierze do inwestora.

Jak wykończyć ogrodzenie?

photoxpress.com

Ogrodzenia można wykonywać z następujących materiałów:

1. Kamień

Obecnie coraz częściej wykańcza się nim ogrodzenia, ze względu na jego liczne walory estetyczne i użytkowe. Niemałą rolę odgrywa w tym wypadku moda. Dobrze wykonane ogrodzenie z kamienia posłuży długie lata. Kamień stosowany na ogrodzenia ma różne postacie - począwszy od gładkich płyt kamiennych (najczęściej z piaskowców lub granitów) do kamienia łupanego układanego na ogrodzeniu z drobnych elementów. Może mieć postać okładziny kamiennej - płyt kamiennych o wymiarach około 15 na 30 cm łupane w połowie na 2 płytki prostokątne, które z jednej strony mają fakturę ostrokątną. Najczęściej są to piaskowce, wapienie i trawertyny. Ładnie wygląda połączenie różnych rodzajów kamienia, płytek kamiennych różnych wielkości, łączenie kilku odcieni tego samego rodzaju kamienia. Daje to ciekawe efekty i jest zawsze niepowtarzalne.

2. Płytki klinkierowe

Przeróżne kolory i odcienie tych płytek decydują o ich popularności. Istnieją również płytki klinkierowe fakturowane. Klinkier ładnie się komponuje z przęsłami kutymi lub drewnianymi ogrodzenia.

Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie klinkieru 2 rodzajów (kolorów lub faktur). Wykonując takie ogrodzenie należy wówczas gdzieniegdzie umieścić płytkę klinkieru, która się wyróżnia - w tym samym kolorze, lecz cieniowaną lub fakturowaną. Najlepiej asymetrycznie.

Bardzo trudne do wykonania są słupki ogrodzenia zbudowanego z klinkieru i skręcanego wokół własnej osi. Tak wykonany słupek wygląda ładnie zwłaszcza w zestawieniu z wypukłymi przęsłami z kutej stali.

3.Tynki

Godne polecenia są zwłaszcza tynki mozaikowe, ze względu na ich właściwości oraz fakturę i wygląd. Różnorodność kolorów i możliwość ich łączenia pozwala na uzyskanie indywidualnego i zaskakującego efektu. Oczywiście można łączyć tynki mozaikowe z elementami kamiennymi, co wygląda naprawdę ładnie i interesująco. Można oczywiście dobrać kamień, tak by harmonizował z kolorem tynku lub stworzyć kompozycje, która bazuje na kontraście pomiędzy nimi. Tynk można łączyć z innymi materiałami nadającymi się do wykończenia ogrodzenia, łącznie z klinkierem.

4. Przęsła ogrodzenia

Przęsła ogrodzenia powinny zostać dobrane do słupków ogrodzenia, tak by ładnie się z nimi komponowały. Mamy do wyboru bardzo dużo rodzajów przęseł kutych ze stali lub drewnianych. Przęsła kute nie są jednak tanie, zaś za wymyślny czy indywidualny wzór przęseł na zmówienie przyjdzie nam dodatkowo zapłacić. Przęsła drewniane są zdecydowanie tańsze, a ponad to można je nawet wykonać samodzielnie. W tym celu musimy kupić łaty przekroju 5/7 cm oraz sztachetki, które samodzielnie można montować i docinać. Sztachety drewniane można docinać w półokrągły łuk, układy przekoszone lub wklęsłe. Również kolory drewna można uzyskać samodzielnie - używając bejc i impregnatów barwiących drewno.

Gdzie szukacie porad na temat prac budowlanych i remontowych? Skąd czerpiecie informacje?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =