Jak wykorzystać deszczówkę?

Ogród    
ocena

Coraz więcej osób posiadających domy z ogrodem wykorzystuje wodę deszczową. Deszczówka może zostać zużytkowana w ogrodzie, a nawet w domu.

Jak wykorzystać deszczówkę?

sxc.hu

Zarówno korzyści, jak i oszczędności wynikające z użycia wody deszczowej mogą być bardzo wysokie. W ogrodzie możemy ją z powodzeniem wykorzystać do podlewania roślin, mcsia nawierzchni, samochodu itp. W domu może nam zastąpić wodę używaną podczas spłukiwania toalety, prania. Woda deszczowa jest miękka, dzięki czemu w pralce osadzi się mniej kamienia i możemy zredukować ilość proszku czy płynu do płukania. Pamiętajmy, by wody deszczowej nie wykorzystywać do picia ani do celów higienicznych.

Aby gromadzić wodę deszczową ważne jest zamontowanie całej instalacji do jej zagospodarowania. Woda spływająca z dachu doprowadzana jest specjalnym systemem rynnowym oraz rurami ułożonymi pod ziemią do głównego zbiornika podziemnego. W filtrach odbywa się jej mechaniczne oczyszczenie z zabrudzeń, by czysta woda spływała do zbiornika. Nadmiar wody trafia poza zbiornik.

Wykorzystanie deszczówki w gospodarstwach domowych wymaga między innymi podłączenia pompy połączonej z instalacją wodną w gospodarstwie.

Pamiętajmy, że woda deszczowa jest czysta i wolna od zarazków, natomiast jej wszelkie zanieczyszczenia powstawać mogą przy spływaniu z powierzchni naszego dachu. Dlatego najlepsze w tym przypadku będą dachy ceramiczne, betonowe i blaszane. Dachy są niewątpliwie najlepszą powierzchnią do zbierania wody. Mniej skuteczne, ale także wykorzystywane są powierzchnie tarasów.

Jednym z ważniejszych elementów całej instalacji deszczowej jest zbiornik. Jego wielkość zależy od tego, ile wody chcemy wykorzystywać, a także od wielkości dachu. Istnieją dwa podstawowe rodzaje zbiorników: naziemne i podziemne. Wykonane one są z polietylenu chroniącego wodę przed nagrzaniem i światłem.

Zbiorniki podziemne zakopujemy najczęściej w pobliżu budynku. Stosujemy je gdy w domu nie mamy zbyt dużo miejsca i gdy poziom wód gruntowych jest niski.

Zbiorniki naziemne pozostają rozwiązaniem dla posiadaczy większych domów, gdzie z łatwością znajdzie się pomieszczenie dla zbiornika z temperaturą niespadającą poniżej zera. Oba rodzaje zbiorników można łączyć w baterie.

UWAGA!

Ważne jest to, by każdy zbiornik został połączony z kanalizacją deszczową. Woda deszczowa posiada roztwory węglanowe, dlatego istotne jest zastosowanie instalacji z tworzyw sztucznych. Unikajmy instalacji miedzianych i stalowych.

Macie inne pomysły na wykorzystanie deszczówki? Podzielcie się nimi!

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =