Jak zabezpieczyć ogród przed ptakami?

Ogród    
ocena

Ptaki wnoszą do naszego ogrodu wiele radości, jednak potrafią również wiele zniszczyć i przysporzyć nam sporo kłopotów. Bywa tak zwłaszcza w przypadku ogrodów warzywnych. W ogrodach ozdobnych nie mamy problemu z małymi, latającymi przyjaciółmi. Wręcz przeciwnie powinniśmy ich do nas zapraszać.

Jak zabezpieczyć ogród przed ptakami?

pixabay.com

Jednak powróćmy do problemu w ogrodach warzywnych. Tak naprawdę świeżo wysiane nasiona, które stanowią przysmak ptaków, możemy uchronić, stosując kilka bardzo łatwych zabiegów.

Pierwszy sposób to wbicie patyków na każdym z boków obsianego poletka. Następnie łączymy stojące naprzeciwko siebie patyki za pomocą sznurka i przyczepiamy do nich gałązki jakiejś kolczastej rośliny. Może to być: mahonia, ostrokrzew, róża czy berberys. Co prawda nie wygląda to ładnie, jednak skutecznie zabezpiecza nasze plony.

Ptaki możemy również odstraszać dzięki innej metodzie. Na gałązkach drzewek i krzewów owocowych wieszamy po dwa lub trzy kawałki folii aluminiowej, najlepiej na długich nitkach. Folia odstrasza ptaki na dwa sposoby. Po pierwsze szeleści poruszana przez wiatr, jak również odbija promienie słoneczne. Istnieje również minus tej metody. Po upływie pewnego czasu, ptaki przyzwyczajają się do tej „ozdoby” i nie jest ona już tak skuteczna.

strach na wróble

Fot. sxc.hu

Możemy również posłużyć się strachem z  taśmy magnetofonowej. Ptaki bardzo nie lubią czarnej i błyszczącej taśmy magnetofonowej. Przywiązujemy zatem jeden jej koniec na krzewie malin, a drugi puszczamy luźno. Dźwięk, który wydaje taśma na wietrze odstrasza latających intruzów. Jednak tak jak w przypadku folii aluminiowej, ptaki po pewnym czasie przyzwyczajają się do obecności tego hałasu.

Ptaki równie często jak nasiona, wyjadają uprawy. Aby temu zapobiec, należy pociąć na kawałki siatkę ogrodniczą PCV. Kawałki powinny odpowiadać długością rowkom na grządkach. Nadajemy im owalny kształt tunelu i ustawiamy nas poszczególnymi roślinami. Kolejnym, dość nowatorskim sposobem, jest odstraszenie ptaków za pomocą sylwetek ptaków drapieżnych. Metoda ta polega, na ustawieniu w miejscu widocznym, naturalnej wielkości sylwetki jastrzębia lub sokoła.

Niektórzy ogrodnicy stosują również metodę hukową. Jest to obecnie chyba najczęściej stosowana metoda. Jednak ma ona bardzo dużo wad. Przede wszystkim, ptaki po pewnym czasie przyzwyczajają się do huku, a ponadto jest to metoda bardzo uciążliwa dla środowiska, zwłaszcza na terenach zabudowanych, kiedy to huk staje się denerwujący dla zamieszkujących okolicę ludzi.

Jak widać, skuteczność metod maleje wraz z czasem, kiedy ptaki zaczynają się do nich przyzwyczajać. Najlepiej zatem, stosować kilka sposobów na zmianę.

Jakie ptaki są zmorą Waszego ogrodu? Jak się przed nimi chronicie?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =