Ogród Jak zagospodarować skarpę w ogrodzie?

Jak zagospodarować skarpę w ogrodzie?

-

Większe skarpy dobrze jest umacniać murkami oporowymi. Będą one miały funkcję nie tylko umacniającą, ale staną się także oryginalnym elementem ogrodu. Mogą posłużyć jako miejsca wypoczynkowe, ławki oraz wyznaczać miejsca dla roślin. Bardzo naturalnie wyglądają murki kamienne układane bez zaprawy. W tym celu używamy kamieni płaskich, dających się łatwo wpasować. Jednak powyżej 80 cm trzeba już użyć zaprawy cementowej. W przeciwnym razie murek nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji. Murki oporowe możemy obsadzić roślinnością. Najlepsze będą rośliny zadarniające, o pokroju płożącym.

Najczęściej na skarpach sadzimy roślinność płożącą. Pełni ona funkcję estetyczną oraz wzmacniającą. Polecana są odporne na suszę odmiany jałowców płożących, jałowców sabińskich oraz karłowe gatunki roślin iglastych. Należą do nich: cyprysiki groszkowe, świerki białe, sosny górskie, choiny kanadyjskie. Istnieje też grupa krzewów liściastych idealnych na skarpę. Mowa o: odmianach irgi poziomej, irgi Dammera, trzmielinie Fortune’a, niektórych odmianach berberysów o długich, przewieszających się pędach. Doskonałym przykładem jest Berberys Thunberga „Green Carpet”.

W przypadku dużego nachylenia skarpy, gdzie posadzenie roślinności będzie dość trudne, zaleca się układać tzw. geokraty. Mają one za zadanie zabezpieczyć grunt przed skutkami erozji oraz wzmocnić słabe podłoże gruntowe.

Bardzo ciekawym urozmaiceniem skarpy są schody. Mogą to być schody kamienne, drewniane, prowadzące do górnej części ogrodu. Mogą to również być schody spełniające rolę siedziska. Z nich będzie rozciągać się widok na cały ogród. Miłośnicy wody w ogrodzie wykorzystują skarpy na kaskady wodne. Odpowiednie ukształtowanie terenu pozwoli stworzyć ciekawe stopnie wodne z użyciem kamieni.

Coraz częściej właściciele terenów z dużymi skarpami decydują się na wykorzystanie ich jako piwniczki, ziemianki. Odpowiednio wzmocniona, może zostać wykorzystana na spiżarnię lub winiarnię. Może służyć również jako doskonałe miejsce wypoczynkowe, które umożliwi skrycie się przed deszczem.

Im bardziej urozmaicona jest rzeźba terenu w ogrodzie, tym większe mamy pole do popisu i przy pomocy projektantów możemy stworzyć naprawdę wspaniały ogród.

A jak Wy zagospodarowalibyście skarpę w ogrodzie? Czy macie oryginalne pomysły? Podzielcie się nimi z nami!

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wyleczyć klaustrofobię?

Znajdujesz się w zamkniętym pomieszczeniu - zaczynasz się denerwować… Odczuwasz duszności, oblewa Cię zimny pot, pojawia się lęk i wreszcie panika.

Jak założyć pocztę na własnej domenie?

Do założenia poczty na własnej domenie konieczna jest rejestracja w Aplikacjach Google. Aby zarejestrować się w Aplikacjach, należy wejść na stronę http://www.google.com/apps/intl/pl/group/index.html

Zobacz też

Endermologia – co to, działanie, przeciwwskazania

Endermologia jest zabiegiem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Działa leczniczo, a także skutecznie przeciwdziała starzeniu się skóry.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: