Jak założyć łąkę kwietną?

Ogród    
ocena

Jeżeli posiadamy duży ogród i nie chcemy poświęcać wiele czasu na pielęgnację trawnika, dobrym rozwiązaniem będzie założenie łąki kwietnej. Takie łąki są od wielu lat bardzo popularne na Zachodzie, ich utrzymanie jest łatwe, a one same w sobie są bardzo dekoracyjne i idealnie pasują do ogrodów utrzymanych w naturalnym klimacie.

Jak założyć łąkę kwietną?

sxc.hu

Łąki kwietne doskonale sprawdzą się, kiedy mamy do czynienia z trudnym podłożem. Zamiast walczyć z suszą czy nadmiarem wilgoci, po prostu sadzimy rośliny odpowiednio dobrane do konkretnych warunków siedliskowych. Niektóre nasiona możemy zakupić w sklepie, jednak są również takie, które będziemy zmuszeni zebrać sami. W sklepach ogrodniczych możemy z łatwością dostać mieszanki nasion trawy oraz roślin ozdobnych kwitnących, są to zazwyczaj: koniczyna, chaber bławatek, łubin trwały, lucerna oraz mak polny.

Nasiona należy wysiać w okresie wiosennym, po dokładnym przekopaniu podłoża oraz po uprzednim usunięciu chwastów. Najpiękniej wyglądają stanowiska stworzone z trawy i roślin jednorocznych. Zasada jest taka, że na 1 m2 łąki, wysiewamy 1 g roślin jednorocznych. Mogą to być np. chaber bławatek, dimorfoteki, czarnuszki, facelia, kosmos pierzasty, łyszczec wytworny, mak polny, nagietek, wyka kosmata czy ostróżka polna. Rośliny możemy skomponować w ten sposób, aby nasza łąka kwitła i zachwycała przez cały sezon od wiosny, aż po późne lato. Po przekwitnięciu, nie wolno nam ścinać roślin, musimy poczekać do momentu, aż nasiona same się wysieją. W ten sposób zagwarantujemy sobie, że łąka zakwitnie w roku kolejnym.

łaka kwietnaFot. sxc.hu

Jak pielęgnujemy?
Dużą zaletą łąk kwiatowych jest fakt, że nie musimy ich nawozić i podlewać – oczywiście, jeżeli rośliny zostały dobrze dobrane do warunków siedliskowych. Pielęgnacja naszej łąki sprowadza się do kilkukrotnego  skoszenia roślin. Pamiętajmy, że terminem koszenia nadajemy charakter naszemu trawnikowi. Łąkę, która ma być piękna wiosną, należy skosić po raz pierwszy pod koniec czerwca, zaraz po tym jak kwiaty przekwitną (najlepiej na wysokość ok. 10 cm). Następnie kosimy ją kilkakrotnie w okresie późnej jesieni. Natomiast łąkę, która najbardziej ma zachwycać w okresie letnim, kosimy na początku czerwca (również na wysokość ok. 10 cm). Kwiaty pojawiają się wówczas w lipcu i aż do września wyglądają jak cudowny kwietny dywan. Kosimy ją po raz ostatni pod koniec października. Jeżeli mamy do czynienia z łąkami suchymi, na których rośliny rosną bardzo wolno, wówczas nie kosimy ich przez cały sezon, jedynie pod koniec października, kiedy kwiaty już przekwitną.

Jakie rośliny?
Łąki wilgotne: bodziszek łąkowy, firletka poszarpana, koniczyna białoróżowa, mięta polna, krwawnica pospolita, niezapominajka błotna, pełnik europejski, rdest wężownik, rzeżuch łąkowa, wiązówka błotna, żywokost lekarski, złocień właściwy. 

Łąki świeże: chaber łąkowy, koniczyna biała i czerwona, łubin trwały, mak polny, zachyłek lancetowaty, wiesiołek czerwony, krwawniki, wyka kosmata, złocień właściwy.

Łąki suche: dzwonek okrągłolistny i rozpierzchły, dziurawiec, gipsówka, goździk kropkowany i piaskowy, przetacznik kłosowy, rogownica polna, szałwia łąkowa.

Jak duży jest Wasz ogród? Co chcielibyście w nim mieć?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =