Jak założyć sad?

Ogród    
ocena

Planując założenie sadu należy przede wszystkim posadzić taką liczbę drzew, by owoce zaspokoiły zapotrzebowania wszystkich członków rodziny.

Jak założyć sad?

sxc.hu

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego miejsca pod przyszły sad, odpowiednie przygotowanie gleby oraz wybór i zaplanowanie nasadzeń. Najczęściej na sad przeznaczamy 1/3 powierzchni działki. Zależy to także od ilości zbiorów, jakie chcemy otrzymywać. Niedaleko sadu może znajdować się ogródek warzywny, ziołowy. Miejsce pod przyszły sad powinno być starannie przygotowane i odchwaszczone. Gleba powinna być również wzbogacona nawozami organicznymi i przekopana.

Najlepszym momentem na sadzenie drzew i krzewów owocowych jest jesień. Posadzone wtedy rośliny zdążą przed zimą się zregenerować, wiosną rośliny będą lepiej przygotowane do sezonu. Drzewka owocowe sprzedawane w pojemnikach możemy sadzić od wiosny do jesieni. Ich koszty są jednak znacznie wyższe niż drzewek z tzw. gołym korzeniem. Drzewka i krzewy sadzimy w prostych rzędach w odpowiednich odległościach od siebie.

Podczas sadzenia powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po posadzeniu rośliny i przykryciu ją ziemią, glebę udeptujemy. Zanim do końca wypełnimy dołek ziemią, najpierw roślinę podlejmy. Drzewka jabłoni na niektórych podkładkach oraz grusze na pigwie wymagają palikowania. Przed nastaniem silnych mrozów, odmiany mniej odporne kopczykujemy. Ważne jest także zabezpieczenie roślin przed gryzoniami specjalnymi siatkami.

Przy planowaniu nasadzeń należy uwzględnić terminy dojrzewania każdej odmiany. Spróbujmy stworzyć bardzo długi okres spożywania, korzystania ze zbiorów. Wszelkie nadwyżki wykorzystujmy na konfitury, dżemy, soki, susze czy wina.

Wybierając rośliny, zwróćmy uwagę głównie na ich odporność na choroby, wytrzymałość na mrozy, porę dojrzewania, wygląd owoców i regularność owocowania. Te i inne elementy zależą od nas samych, od naszych indywidualnych potrzeb i czasu, jaki będziemy spędzać w sadzie.

Jeśli chodzi o liczbę roślin poszczególnych gatunków drzewek owocowych, przewagę z reguły mają jabłonie. Wybieramy także po 2 gatunki grusz, wiśni, czereśni, śliw. Dodatkiem mogą być drzewka brzoskwini, moreli. Uzupełnieniem są krzewy jagodowe tj. porzeczka czarna, biała i czerwona w ilości po 3–4 sztuki. Także agrest, borówki, jagody kamczackie, jeżyny i maliny. Do całości wspaniale będą pasowały truskawki i poziomki. Rośliny jagodowe są spotykane niemal na każdej działce. Modne są ich pienne odmiany, dzięki którym pielęgnacja w sadzie staje się łatwiejsza.

Jakie rośliny planujecie umieścić w Waszym sadzie? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =