Jak założyć trawnik z rolki?

Ogród    
ocena

Trawniki z rolki mają taką zaletę, że dają natychmiastowy efekt dekoracyjnej murawy. Zaledwie w ciągu jednego dnia, możemy stworzyć w naszej ogrodowej przestrzeni szmaragdowozielony, piękny, pachnący dywan.

Jak założyć  trawnik z rolki?

Fot. Barbara Machalska

Podłoże, pod trawnik z roli, przygotowujemy praktycznie tak samo, jak podłoże pod trawę wysiewaną z nasion. Różnica jednak polega na tym, że teren pod trawnik z rolki musi być zdecydowanie dokładniej oczyszczony z resztek korzeni, liści, chwastów oraz kamienia. Zatem, najpierw przekopujemy podłoże na głębokość szpadla, a następnie za pomocą rekultywatora lub glebogryzarki dokładnie rozbijamy glebę. Następnie dokładnie grabimy i wyrównujemy teren. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami zniwelować nierówności, należy posłużyć się długą deską, którą przeciągamy po powierzchni ziemi. Kiesy już dokładnie zgrabimy teren i pozbędziemy się wszystkich kamieni, chwastów , rozłogów itp., za pomocą walca ubijamy podłoże. Teraz zabieramy się za układanie murawy.

Układani darni rozpoczyna się zawsze od najdłuższego z boków trawnika, każdy kolejny pas układamy ściśle do poprzedniego. Pamiętajmy jednak, że czoła sąsiednich pasów nie mogą leżeć w jednej linii. Najlepiej zastosować wzór „cegieł w murze”. Kawałki trawnika, mają zawsze wymiary 2m długości na 0,5m szerokości. Zatem, łatwo nam będzie obliczyć, ile potrzebujemy na konkretną powierzchnię. Pamiętajmy, aby każdy płat, przed rozłożeniem bardzo dokładnie zwilżyć wodą (ułatwi to ukorzenienie się).

Kiedy układamy pasy trawnika, nie powinniśmy po nich w ogóle stąpać, ponieważ ubijając źdźbła, możemy spowodować ich zamieranie lub ewentualne utrudnienie w zakorzenieniu. Aby temu zapobiec należy wcześniej przygotować sobie kilka desek, po których będziemy się swobodnie się przemieszczać podczas pracy. Dzięki takiemu zabiegowi, obciążenie rozłoży się powierzchniowo, a nie miejscowo co z kolei uchroni trawę przed niepotrzebnym i niebezpiecznym dla niej odgnieceniem.

Starannie ułożoną darń wałujemy i obficie podlewamy. Jeżeli rozkładani trwa kilka dni, wówczas codziennie wieczorem ,powtarzamy tę czynność na każdej nowo położonej części. Brzegi, wyrównujemy za pomocą bardzo ostrego noża a następnego dnia trawę przycinamy do wysokości około 5cm. W ten sposób poprawimy jej „rozczochrany” wygląd. Zabieg ten pozwoli również na dostrzeżenie niedociągnięć, podczas układania pasów. Będziemy więc mogli je poprawić. Szpary, które powstają pomiędzy płatami, najlepiej uzupełnić torfem lub podłożem do trawników i wysiać  nasiona, najlepiej trawy gazonowej. Pamiętajmy, aby nie zostawiać dziur i szpar, pomiędzy płatami, ponieważ miejsca te nie zrastają się, a ich krawędzie mogą wysychać.

Na rynku możemy nabyć dwa rodzaje trawników z rolki. Pierwszy z nich to trawnik z gruntu, drugi z folii. Różnicą między nimi jest sposób uprawy oraz znacząca cena. Cena trawnika z folii bywa czasem nawet dwukrotnie wyższa od tego z gruntu.

Dlaczego zdecydowaliście się na trawnik z rolki? Co Was do niego przekonuje?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =