Ogród Jak założyć trawnik z rolki?

Jak założyć trawnik z rolki?

-

Podłoże, pod trawnik z roli, przygotowujemy praktycznie tak samo, jak podłoże pod trawę wysiewaną z nasion. Różnica jednak polega na tym, że teren pod trawnik z rolki musi być zdecydowanie dokładniej oczyszczony z resztek korzeni, liści, chwastów oraz kamienia. Zatem, najpierw przekopujemy podłoże na głębokość szpadla, a następnie za pomocą rekultywatora lub glebogryzarki dokładnie rozbijamy glebę. Następnie dokładnie grabimy i wyrównujemy teren. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami zniwelować nierówności, należy posłużyć się długą deską, którą przeciągamy po powierzchni ziemi. Kiesy już dokładnie zgrabimy teren i pozbędziemy się wszystkich kamieni, chwastów , rozłogów itp., za pomocą walca ubijamy podłoże. Teraz zabieramy się za układanie murawy.

Układani darni rozpoczyna się zawsze od najdłuższego z boków trawnika, każdy kolejny pas układamy ściśle do poprzedniego. Pamiętajmy jednak, że czoła sąsiednich pasów nie mogą leżeć w jednej linii. Najlepiej zastosować wzór „cegieł w murze”. Kawałki trawnika, mają zawsze wymiary 2m długości na 0,5m szerokości. Zatem, łatwo nam będzie obliczyć, ile potrzebujemy na konkretną powierzchnię. Pamiętajmy, aby każdy płat, przed rozłożeniem bardzo dokładnie zwilżyć wodą (ułatwi to ukorzenienie się).

Kiedy układamy pasy trawnika, nie powinniśmy po nich w ogóle stąpać, ponieważ ubijając źdźbła, możemy spowodować ich zamieranie lub ewentualne utrudnienie w zakorzenieniu. Aby temu zapobiec należy wcześniej przygotować sobie kilka desek, po których będziemy się swobodnie się przemieszczać podczas pracy. Dzięki takiemu zabiegowi, obciążenie rozłoży się powierzchniowo, a nie miejscowo co z kolei uchroni trawę przed niepotrzebnym i niebezpiecznym dla niej odgnieceniem.

Starannie ułożoną darń wałujemy i obficie podlewamy. Jeżeli rozkładani trwa kilka dni, wówczas codziennie wieczorem ,powtarzamy tę czynność na każdej nowo położonej części. Brzegi, wyrównujemy za pomocą bardzo ostrego noża a następnego dnia trawę przycinamy do wysokości około 5cm. W ten sposób poprawimy jej „rozczochrany” wygląd. Zabieg ten pozwoli również na dostrzeżenie niedociągnięć, podczas układania pasów. Będziemy więc mogli je poprawić. Szpary, które powstają pomiędzy płatami, najlepiej uzupełnić torfem lub podłożem do trawników i wysiać nasiona, najlepiej trawy gazonowej. Pamiętajmy, aby nie zostawiać dziur i szpar, pomiędzy płatami, ponieważ miejsca te nie zrastają się, a ich krawędzie mogą wysychać.

Na rynku możemy nabyć dwa rodzaje trawników z rolki. Pierwszy z nich to trawnik z gruntu, drugi z folii. Różnicą między nimi jest sposób uprawy oraz znacząca cena. Cena trawnika z folii bywa czasem nawet dwukrotnie wyższa od tego z gruntu.

Dlaczego zdecydowaliście się na trawnik z rolki? Co Was do niego przekonuje?

Barbara Machalska

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Szynszyle – ciąża, poród, opieka nad młodymi

Ciąża u szynszyli trwa 111 dni. W tym okresie samiczka staje się bardzo wrażliwa, nie należy narażać jej na stresy i bez potrzeby przenosić. Na kilka dni przed porodem przestajemy podawać samicy piasek do „kąpieli”, by nie dopuścić do zakażenia narządów rodnych (udostępnianie piasku wstrzymujemy do ok. 2 tygodni po porodzie).

Jak przedłużyć termin spłaty karty kredytowej?

Dane przedstawione przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego za ubiegły rok informują, że Polacy ogółem posiadają piętnaście miliardów złotych zadłużenia w samych kartach kredytowych. To tak, jakby każdy obywatel nie wyłączając noworodków, posiadał kartę z limitem czterystu złotych. Zdumiewające jest to choćby z powodu wysokości bezrobocia, w Polsce 59% społeczeństwa w wieku produkcyjnym jest zatrudniona. Czyli można śmiało powiedzieć, że każdy pracujący Polak ma co najmniej jedną kartę kredytową. W 2009 roku złożonych zostało przez użytkowników kart dwieście pięćdziesiąt oficjalnych skarg. Tych, które składamy w banku wydającym nam kartę, nikt nie pokusił się policzyć. Większość roszczeń związana jest bezpośrednio z niedoinformowaniem klienta o warunkach zawieranej umowy, lub ze zwykłym brakiem rozsądku samego konsumenta.

Zobacz też

Ostry brzuch – objawy, przyczyny, leczenie

Wyrażenie „ostry brzuch” dość często jest używane w żargonie lekarskim, zwłaszcza pośród chirurgów. Można powiedzieć, że opisuje ono w skrócie pewien obraz kliniczny pacjenta, u którego podejrzewa się jakieś ostre schorzenie toczące się w obrębie jamy brzusznej.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: